Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Plan 2018-2019

Merhaba Arkadaşlar;

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı hepimize hayırlı olsun. Yeni döneme yıllık plan yaparak başlamış bulunmaktayız. Dana önceki senelerde seçeneklerimiz olduğundan farklı planlar yapıyorduk fakat geçen sene değişen yeni müfredat ve dersimiz için hazırlanan kılavuz kitap ile artık tek yıllık plan hazırlıyoruz.

Bende kılavuz kitapları inceleyerek tamamen 5. ve 6. sınıf kılavuz kitaplarına uygun yıllık plan hazırladım. Hazırlanan yıllık planın materyallerini zamanla site içerisinden paylaşacağım. Fakat günlük plan hazırlamaya artık ihtiyacımız bulunmamaktadır. Günlük plan olarak https://ozgurseremet.com/kilavuz-kitaplar-yayinlandi/ adresinde bulunan kitapları kullanabilirsiniz.

5. ve 6. sınıflar için hazırladığım yıllık planı tek excel dosyası üzerinde paylaşıyorum. Sekmeler üzerinden gezerek yıllık planlar üzerinde geçiş yapabilirsiniz.

5. ve 6. sınıf yıllık planına ulaşmak için tıklayınız. (xls)

5. sınıf yıllık planına ulaşmak için tıklayınız. (pdf)

6. sınıf yıllık planına ulaşmak için tıklayınız. (pdf)

Dosyaların pdf hallerine bakarak işinize yararsa indirebilirsiniz.

Not: Planları kendim hazırladığımdan yorucu oldu gözümden kaçanları bildirmekten lütfen çekinmeyin. Faydalı olması dileğiyle…

Güncelleme 10-09.2018 tarihi 21:30 da 2. Dönem Ramazan bayramı dolayısıyla eklenmeyen hafta excel dosyasına eklenmiştir.

42 yorum

  • Hocam lab olup olmaması fark etmiyor artık yeni müfredata göre kılavuz kitaba uyup işlemeniz gerekiyor. Ders defterine kazanımlar sığmıyor ise kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Öğreğin 5.1.1.1 – 5.1.1.2 gibi.

   • Hocam bazi haftalarda 6 kazanim bile var.illa hepsinin yazısını ya da numarasını yazmali miyiz? Ve haftanin bütün kazanımlarını 2 saatte anlatabiliyor musunuz? Planlar sadece bana mı uygulanabilir gelmiyor? Fikrinizi merak ettim

    • Hocam eski müfredatta iki dönemde anlatılan konu 1 döneme sıkıştırılmış bu sebeple ilk dönem yetişmiyor maalesef bende 1 hafta geriden geliyorum yetiştirmeye çalışıyorum elimden geldiği kadar ama son haftalara doğru rahatlıyor biraz. Kazanımlar net verildiği için hepsini yazıyorum ben sizin inisiyatifinize kalmış gerisi artık

 1. Hocam merhaba. Yazılım ve kodlama tamam ama biz hiç bişey bilmeyen 5lere ne yapacağız? bunlar bebek gibi. Bilgisayar açmayı bilmeyen var. Tuşlar,Kısayollar,koppyala yapıştırlar en temelden başlamak gerekiyor.

  • Merhaba hocam yeni müfredat hazırlanırken bt sınıfı olmadan da eğitim verilmesi için çalışmalar yapılmış bu hale gelmiştir. Müfredat belli yapacak birşey yok ama bt sınıfınız var ise bunları ara ara öğretebilirsiniz. Gizil öğrenme ile çocuklar hemen kapıyorlar zaten önemli olan bt sınıfı bu aşamada.

 2. http://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=374
  linkinde yayınlanan 2018 öğretim programında
  Programların uygulanmasına 2018-2019
  eğitim öğretim yılı itibarıyla topyekûn geçilecek ve sonrasında yapılacak izleme değerlendirme sonuçlarına
  göre yine gerekli güncellemeler yapılacaktır. Böylelikle programlarımızın gelişmelerle ve bilimsel, sosyal,
  teknolojik vb. ihtiyaçlarla koşutluğunun sürekliliği sağlanmış olacaktır. ibaresi geçmektedir ve
  5.sınıf
  1.2.3.4.5. ünite ders saatleri ve kazanım sayıları sırasıyla 6 Saat-12 kazanım, 8 Saat-9 Kazanım, 8 Saat-12 Kazanım, 14 Saat-15 Kazanım, 36 Saat-27 Kazanım
  6.sınıf
  1.2.3.4.5. ünite ders saatleri ve kazanım sayıları sırasıyla 6 Saat-12 kazanım, 6 Saat-15 Kazanım, 8 Saat-13 Kazanım, 16 Saat-12 Kazanım, 36 Saat-25 Kazanım

  buradaki özellikle 6.sınıf 2.Ünite Öğretim Programında 6Saat iken Yıllık Planda 14 saat olması yasal olarak problem çıkarır mı acaba.

 3. Özgür Hocam öncelikle çalışmalarınız paylaşımlarınız çok faydalı ve çok güzel teşekkür ederiz. 7. ve 8. sınıflardaki seçmeli BTY dersimiz için de yıllık planınız var mı? Varsa paylaşabilir misiniz?

  • Hocam maalesef 7. ve 8. sınıflara dersim bulunmamakta. Bu sebeple hazırlamadım ama bilgisayarbilisim.net sitesini ziyaret ederseniz bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Yeni içerikler hazırlamaya uğraşmasam yardımcı olurdum ama zaman konusunda sıkıntı çekiyorum bu aralar.

 4. Özgür Hocam ellerinize sağlık, teşekkürler. Yalnız ben kazanımları ders defterine yazarken sıkıntı yaşıyorum. Bir ders için iki tane uzun kazanım cümleleri olunca…
  Siz nasıl yapıyorsunuz? Uzun uzun yazınca sığdırabiliyor musunuz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.