Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğrenci Çalışma Kitabı

Hep içimden geçirmişimdir, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğrenci Çalışma Kitabı olsa ne güzel olurdu. Sene başında tüm derslerin kitapları geliyor öğrencilere dağıtılıyor bizim dersin hiçbir şeyi yok.

Sizde üzülüyor musunuz? bu duruma merak ediyorum. Yorum olarak yanıt bırakabilirsiniz.

Neyse konumuza geçelim. Biliyorsunuz yıllar sonra Keşfet Projesi sayesinde yıllar sonra Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmen Kılavuz kitaplarına kavuştuk. İki senedir etkin olarak bu kılavuz kitapları kullanmaktayım.

Öğrenciler için ise materyaller oluşturuldu fakat şöyle içerisinde etkinliklerin olduğu bir çalışma kitapları hazırlanıp okullara gönderilmedi.

Benim için problem yok derslerimi çok rahat işleyebiliyorum fakat BT sınıfı olmayan, Akıllı tahtası olmayan veya internet problemi olan okullar için öğrenci çalışma kitabı olması çok güzel olurdu. Bu bir sorun.

Herkes sorunları söyler bazıları sorun çözer.

İşte bu sorunu çözmeye çalışan hocamız Yasin KAVRUK olmuş. 5. ve 6. Sınıf öğrencileri için Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğrenci Çalışma Kitapları hazırlamış. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Bilişim Teknolojileri Öğrenci Çalışma Kitabı
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğrenci Çalışma Kitapları

Çalışma kitapları yukarıda gördüğünüz gibi arkadaşlar. Kitaptan benim haberim yoktu. Yasin hocamızla Facebook üzerinden görüştükten sonra haberim oldu. Kitabı inceleyim görüşlerimi bildirmemi istedi. Bende buradan bildirmeye çalışacağım.

Kitaba kendi ilimde bulunan Arı Yayınları satışı yapan kırtasiye üzerinden ulaştım. Daha önce idarecilik yaptığımdan bir çok kırtasiyeyi tanıyorum zaten. Telefonla aradım benim için hazırladı hemen gittim aldım ve incelemeye başladım.

Kendime sorular sorarak bu sorulara yanıtlar verdim. Muhtemelen sizin kafanızdaki soruları da bu şekilde cevaplamış olacağım.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğrenci Çalışma Kitabı Soru Cevap

Soru: Kitaplar ücretlimi? Ücretsiz halini bulabilir miyim?

Cevap: Arkadaşlar kitaplar ücretli kitap. Yukarıda söylediğim gibi keşke Milli eğitim tarafından yapılıp okuldaki tüm öğrencilere gönderilse ama maalesef böyle bir çalışma olduğunu sanmıyorum. Fiyatı konusunda bilgi sahibi değilim. Ben ücretsiz olarak incelemek için edindim.

Fakat şu bilgiyi buldum buraya ekliyorum.

Fiyatlar https://www.ekertest.com/bilisim-teknolojileri-37 adresinde verilmiş. Bayilerle görüşerek alabilirsiniz diyor. Toplu alımlar için bayiilerden indirim alabilirsiniz demiş ve sonuç alamazsanız (Whatsapp – 535 573 9668) iletişime geçebilirsiniz.

Soru: Öğrenci Çalışma Kitaplarını beğendiniz mi?

Cevap: İlk incelemem çok olumlu geçti. Bizim alanda yapılan hemen hemen her şeyi takip etmeye incelemeye çalışıyorum. Öğrenci çalışma kitabı olarak çok güzel hazırlanmış bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka temin edip sizlerinde incelemesini öneririm.

Soru: Kitaplardaki en çok beğendiğiniz özellikler?

Cevap: Çalışma kitabı içerisinde bulunan etkinlikler müfredat uyumlu olarak hazırlanmış. Çok güzel görseller kullanılmış. Öğrencilere etkinlik olarak boşluk doldurma, Sıralama, afiş oluşturma, Bulmaca Çözme gibi etkinlikler oluşturulmuş. Ayrıca ünite sonlarında daha önce rastlamadığım özgün güzel sorulara rastladım. Çok hoşuma gitti.

Yazının en alt kısmına örnek sayfalar ekleyeceğim. İnceleyince sizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Soru: Kitaplarda beğenmediğiniz özellikler var mı?

Cevap: Kitapların kapak tasarımını beğenmedim. İçerikler çok daha güzel ama kapak içeriği yansıtmıyor diyebilirim. En beğenmediğim özelliği ise ücretli olması 🙂 Devlet okullarında kitap almak aldırmak tamamen bir problem biliyorsunuz.

Soru: Kitabı nasıl temin edebilirim?

Cevap: Yukarıda söylediğim gibi ben Sivas ilinde bulunan Arı yayınları bayii üzerinden temin ettim. Siz kendi ilinizde bulunan bayii üzerinden temin edebilirsiniz. Zaten bayiiler okullara gelerek öğretmenlere örnek kitap gösteriyorlar. Muhtemelen sizin okula da gelerek göstereceklerdir.

Yinede benim gibi önceden temin etmek isterseniz Arı Yayın Bayii Listesi linkinden kendi ilinizdeki bayiilere ulaşabilirsiniz.

Soru: Akıllı tahta üzerinden kitabı kullanabilir miyim?

Cevap: Çalışma kitaplarının Etkileşimli Tahta Uyumlu yazılımı yapılarak verileceği söylendi fakat henüz elime ulaşmadı. Bu yüzden bilemiyorum.

Ulaşabilirsem buradan link vermeye çalışacağım.

Soru: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğrenci Çalışma Kitaplarını derslerimde kullanmalı mıyım?

Cevap: Arkadaşlar bu sorunun cevabı kişiye göre değişecektir. Okulunuzun, öğrencilerinizin imkanlarına göre, sizin ders işleme stilinize göre, değişiklik gösterecektir.

Eğer BT sınıfınız yok ise derslerinizi sınıflarda etkileşimli tahtalar üzerinden anlatıyorsanız. Öğrencilerinizin elinde bu kitapların olması şüphesiz ki işinizi çok rahatlatacaktır.

Örnek kitap sayfalarını aşağıya ekliyorum.

5. Sınıf Bilişim Öğrenci Çalışma Kitabı Örneği

5. Sınıf Bilişim Öğrenci Çalışma Kitabı içinde bulunan örnek resimler yukarıda slayt halinde eklenmiştir.

6. Sınıf Bilişim Öğrenci Çalışma Kitabı Örneği

6. Sınıf Bilişim Öğrenci Çalışma Kitabı içinde bulunan örnek resimler yukarıda slayt halinde eklenmiştir.


Kitapla ilgili incelemelerim bu kadar. Yukarıdaki sorulara yanıtlar verirken kitaptan resimler ekleyerek yanıtlar verecektim fakat izin almadan bunu yapmak istemedim.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi için yapılan her türlü çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların eğer öğrencilere veya Bilişim Öğretmenlerine faydalı olabileceğini düşünürsem oturup bu şekilde yazılar oluşturarak sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.

Not: Kitapların benimle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Sadece inceleyerek kitaplar hakkında görüşlerimi belirttim.

Not: Bu tarz tanıtım yazılarını kesinlikle ilgili kişilerden almıyor, kendim inceliyor kendi fikirlerimi yazıyorum. Bunun içinde herhangi bir ücret vb almıyor, talep etmiyorum.

Tanıtım yazıları için tek kriter “Bu içerik öğrencilerin veya Bilişim öğretmenlerinin işine yarar mı?” cevap evet ise yazıyorum, hayır ise yazmıyorum.

Sizinde bu tarz içerikleriniz olursa, benim gözümden kaçmış ise hatırlatmanız halinde üzerinde yazılacaklar listesine alarak en kısa zamanda fikirlerimi beyan eden bir yazı oluşturmaya çalışırım.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*