Bilgisayarsız Kodla

Merhaba Arkadaşlar, Bilgisayarsız Kodla Projesi güncellenerek Bilgisayarsız Kodlama Oyunu – TÜBİTAK 4006 Projesi aşağıdaki sayfaya taşınmıştır. Proje ile ilgili tüm bilgiler o sayfada verilmiştir.

Bilgisayarsız Kodlama Oyunu Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi
Bilgisayarsız Kodlama Oyunu – TÜBİTAK 4006 Projesi

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 6.  sınıf öğrencisi olan Sude Naz ÇİFTÇİ – Mehmet Efe KAYA’ya verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

Bilgisayarsız Kodla

PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Kendi oyunumuzu yapmak istiyoruz. Fikrimiz var fakat yapabilecek kodlama bilgimiz yok. Bunun için kodlama öğrenmemiz gerekiyor.

Kodlama öğreten birçok web sitesi veya uygulaması var fakat bunları kullanabilmek için bir bilgisayar veya tablete ihtiyacımız var. Bilgisayar olmadan kodlama öğrenilemez mi? Sorusundan hareketle bir oyun geliştireceğiz.

Bu oyunumuz 48cm*48cm büyüklüğünde bir tahta üzerine 6cm*6cm genişliğinde 64 kareden oluşan şekil çizilecektir. (satranç tahtası gibi). Oyun taşları için 6cm*6cm büyüklüğünde taşlar hazırlanacak ve bu taşların üzerine başlangıç, bitiş, ileri git, sağa dön, sola dön gibi kod blokları çizilecektir.

Oyunu başlatan kişi oyun paneli üzerinde başlangıç ve bitiş yerlerine taşları yerleştirdikten sonra oyunu başlatacak. Oynayan kişi elindeki taşları kullanarak başlangıç yerinden bitiş yerine gidilmesi için gereken kodları sağlayacaktır. Bu oyun ile bilgisayar olmadan da kodlama öğrenilmesi sağlanmış olacaktır.

SONUÇLARI SUNMA

Bilgisayarsız Kodla

Bilgisayarsız Kodla Projesine olan ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Bu projenin benzerini ve gelişmiş halini bu sene de yapacağız. Ayrıntılar buradan verilmeyecek olup https://ozgurseremet.com/bilgisayarsiz-kodlama-oyunu/ adresinden verilecektir. İlgili sayfayı takip edebilirsiniz.

44 Comments

 1. iyi günler özgür hocam bu projenizin tam olarak görünen resimlerini de atabilir misiniz mail adresime rica etsem gerekli malzemeleri de yazabilirseniz çok sevineceğim.

  • Merhaba hocam projenin bu sene magnetli halini yaptırıyorum tam ölçüler çıksın ortaya o şekilde paylaşayım bitmiş halini.

   Yani bir hafta içinde ben çıktı alınacak herşeyi ekleyeceğim onları çıktı alıp oyunu oynatacaksınız hepsi bu hocam.

   • güzel olur hocam çok sağolun öğrencilerle görsel bir şekilde çalışma yapma açısından da güzel olacak iyi çalışmalar.

    • Rica ederim hocam iki adet yapacağım bu sene birbirinden biraz farklı olacak. Birisi tospaa etkinliğini uyarladık bir diğeri ise codyroby etkinliği olacak. Tübitak kapsamında yapıyoruz. Devamlı kullanabilmek için sağlam ve güzel olsun derdindeyim anlayacağınız. Bu sayfa eski paylaşımdı ayrıntıları buraya değil https://ozgurseremet.com/bilgisayarsiz-kodlama-oyunu/ sayfasına ekleyeceğim muhtemelen haftaya gelecek oradan takip edebilirsiniz hocam. İyi çalışmalar dilerim.

 2. MERHABALAR HOCAM BANA DA DETAYLARI MAİL ADRESİME YOLLAR MISINIZ?EMEKLERİNİZ İÇİN ÇOK TESEKKÜRLER

 3. Hocam merhabalar bir kaç yıldır derslerimde sizin kaynaklarınızı kullanıyorum. Emeğiniz için gerçekten çok teşekkür ediyorum .izniniz olursa bu projeyi ben de yapmak istiyorum.

 4. Hocam projenizi biz de yapabilir miyiz izniniz var mı? Var ise projenizi kullanmak isterim. Ama fikrinize saygı duyarım.

  • Tabi ki hocam belki geliştirip birşeyler katarsınız üzerine daha güzel bir tasarım ortaya çıkar. Sitede gördüğünüz herşeyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yeterki bir öğrenciye faydası olsun. İyi çalışmalar dilerim.

   • Çok teşekkür ederim ilgiyle takip ediyorum. Emeğinize sağlık. İyi çalışmalar dilerim.

  • Hocam sayfanın alt kısmına başvuru için gerekli olan bilgileri ekledim. Şu aşamada işinizi görecektir. Eğer tübitak onaylanırsa zaten ayrıntılı olarak nasıl yapıldığını baştan paylaşacağım.

  • Hocam sayfanın alt kısmına başvuru için gerekli olan bilgileri ekledim. Şu aşamada işinizi görecektir. Eğer tübitak onaylanırsa zaten ayrıntılı olarak nasıl yapıldığını baştan paylaşacağım.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*