Atık Malzemeden Neler Tasarlanır?

Atık Malzemeden Neler Tasarlanır? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Tasarım Projesidir.

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz için Tübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 5.  sınıf öğrencisi olan Ahmet Kerem YEŞİLBAŞ – Aleyna ALTUNPARA’a verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

Atık Malzemeden Neler Tasarlanır

PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Günlük hayatta kullanarak çöpe attığımız birçok plastik atıktan çok güzel tasarımlar yapabileceğimizi biliyor muydunuz?

Pet Şişeler, Dondurma Çubukları Ve Buna Benzeyen birçok atık malzemeyi kullanarak maketler tasarlayacağız. Helikopter projemizde pet şişemizin dip kısmını keserek şişenin içine ulaşma imkânı elde edip, 5v luk DC motorumuzu pet şişenin içine yerleştirerek dönmesini sağlayan uç kısmın dışarıda kalmasını sağlayacağız.

Motorun ucuna pervane oluşturmak için dondurma çubuklarını yerleştirip. Motorun çalışması için gerekli olan enerjiyi kabloları motora lehimleyip ucuna pil ve anahtar düzeneği kurarak vereceğiz.

Pet şişenin içindeki işlemlerimiz bittikten sonra arka kısmı yapıştırarak kapatıp, Kuyruk kısmı için dondurma çubuklarını yapıştırıp, helikopterin yerle temasını sağlayan ayakları için ise pipet kullanacağız.

Benzer malzemeler farklı tasarımlarla uçak, drone gibi maketler hazırlanacaktır. Bu projeyi gördükten sonra artık bir şey atarken bunu nerede kullanabilirim diye düşüneceksiniz.

SONUÇLARI SUNMA

Atık Malzemeden Neler Tasarlanır

Not: Proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmış olup 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren Tübitak şartları değiştirerek amaç, özet ve yöntem için kelime şartları ve uyulması gereken kurallar getirmiştir. Bu sebeple proje ayrıntılarını paylaşmanın bir faydası olmayacaktır.

Atık Malzemeden Neler Tasarlanır Projesi sadece fikir vermesi için paylaşılmıştır.

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

13 Comments

  1. Hocam birisi sizin sitenizi göndermiş Kaynakça olarak da yazmiş belki tanıyorsunuzdur yasin kavruk

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*