Merhaba Arkadaşlar;

Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Algoritmik Düşünüyorumkonusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 5.5.1.1. Günlük hayatta karşılaştığı problemlere çözüm önerileri getirir.
  • 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
  • 5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.
  • 5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.
  • 5.5.1.6. Problemi çözmek için gerekli değişken, sabit ve işlemleri açıklar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

Uygulama

Arkadaşlar bugün size aşağıda verdiğim şekilleri tangram seti ile oluşturmaya çalışacağız. Öncelikle bilgisayara sahip olmayan ve etkinliği yapmak isteyenler için paylaşımlarımı yapıp daha sonra etkinliğin bilgisayarlı halini ekleyeceğim.

Tüm öğrencilerimiz Aşağıya resmini eklediğim şekli elimizdeki ellerindeki tangram setlerini kullanarak veya en alta eklediğim scratch ile hazırlanmış uygulamayı kullanarak oluşturmaya çalışacak.

Görevimiz aşağıdaki iki şekil olacak.

Görev kağıdının orijinal halini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Tangram çalışma kağıdını oluşturmak için buraya tıklayarak indirdiğiniz belgeyi renkli çıktı alıp daha sonra keserek kullanabilirsiniz.

Tahtada bulunan şekilleri yapmak için uğraştığınız sırada beyniniz tahtada gördüğü şekille ilgili komutları aldı ve size ne yapmanız gerektiğini adım adım iletti. Ancak bunlar olup biterken, sonuca odaklandığınız için, sürecin pek de farkına varamadınız. Etkinliğin bundan sonrasında ise beynimizin bize verdiği adım adım talimatları biz sesli bir şekilde arkadaşlarımıza anlatmaya çalışacak ve beynimizin kolaylıkla yaptığı bir işin aslında ne kadar karmaşık olduğunu göreceğiz.

Bunu yaparken ise bir problemi çözmek veya sıralı bir seriyi oluşturmak amacıyla algoritma oluşturacak, bu algoritmayı arkadaşlarımıza tarif edecek ve verilen bir algoritmayı takip edeceğiz.

Benim gösterdiğim şekilleri önce kendiniz yapacak sonra yerinize oturarak yanınızdaki arkadaşınıza tarif ederek yaptırmaya çalışacaksınız.

Etkinliğin bilgisayar üzerinden uygulanabilir halini aşağıya ekliyorum.

Uygulama scratch programı ile yapılmış olup şekilleri sürükle bırak yöntemiyle taşıyabilirsiniz. şekillerin yönlerini değiştirmek için ise üzerine tıkladıktan sonra klavye üzerinden sağ ve sol ok tuşlarına basarak çevirebilirsiniz.

Sadece yukarıdaki şekillerle sınırlı kalmayın. Hayallerinizi kullanarak çok güzel şekiller ortaya çıkarabilirsiniz.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2019/03/tangram-714x490.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2019/03/tangram-150x150.jpgÖzgür ŞEREMET5. Sınıf Bilişim Çalışma Kağıtları5.2.9 - Algoritmik DüşünüyorumAlgoritmik Düşünüyorum,Bilişim 5. sınıf,Tangram algoritma,Tangram setiMerhaba Arkadaşlar; Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Algoritmik Düşünüyorumkonusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile; 5.5.1.1. Günlük hayatta karşılaştığı problemlere çözüm önerileri getirir. 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.5.5.1.6. Problemi çözmek için gerekli...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi