Akıllı Otopark

Merhaba Arkadaşlar,

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz için Tübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Osman Batur DAĞDEVİREN tarafından 7.  sınıf öğrencisi olan Esra Su KARSLI’ya verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Bu projede Arduino sistemi ile otopark düzeneği hazırlanacaktır.

Hazırlanan düzenekte otoparkın giriş ve çıkışına araçların ağırlığını algılayan iki adet switchpad yerleştirilecektir. Otoparka araç geldiğinde otopark kapısı otomatik açılacak ve göstergedeki boş araç sayısı bir azalacak, içeriden araç çıkacağı zamanda aynı şekilde otopark kapısı otomatik açılarak göstergedeki boş araç sayısı bir artacak.

Akıllı otoparkımızda araç içeri girmeden bariyer asla kapanmayacak ve olası kazalara karşı araçları koruyacaktır.

Araç park yeri dolduğunda otoparkımızın kapısı içeride boş araç yeri olmadığından açılmayacaktır.

Projeyi geliştirecek öğrenciler Robotik kursu aldığından projeyi yapacak yeterliliğe sahiptir. Sıkıştıkları yerde uzman olarak Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi öğretmeninden destek alınacaktır.

Proje yapılışı arduino kategorisi altında ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Sayfa oluşturulduğunda linki eklenecektir.

SONUÇLARI SUNMA

Not: Proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmış olup 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren Tübitak şartları değiştirerek amaç, özet ve yöntem için kelime şartları ve uyulması gereken kurallar getirmiştir. Bu sebeple proje ayrıntılarını paylaşmanın bir faydası olmayacaktır.

Bu proje sadece fikir vermesi için paylaşılmıştır.

6 Comments

    • Hocam ilgili projeyi geçen sene yapmıştık bu sene yapmayacağız. Geçen seneki evraklar başvuru esnasında bir işinize yaramaz maalesef çünkü bu sene şartlar biraz ağırlaşmış ama şartları hazırlayıp başvuru yaparsanız nasıl yapılacağı konusunda ilerleyen zamanlarda destek olmaya çalışırım.

  1. Hocam daha detaylı bir içerik yayınlama şansınız var mı proje çok hoşuma gitti kullanmayı düşünüyorum da:)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*