Akıllı Güvenlik Kamerası

Akıllı Güvenlik Kamerası Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Tasarım Projesidir.

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz için Tübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Akıllı Güvenlik Kamerası Tübitak Tasarım Projesi Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Özgür ŞEREMET tarafından 6.  sınıf öğrencisi olan Muhammed Şahin ŞAR’a verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

Akıllı Güvenlik Kamerası Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Güvenlik kameraları takıldığı yeri sürekli gözlemleyerek aldığı verileri sabit diske aktaran cihazlardır. Herhangi bir olay olsun olmasın sürekli kayıt yaptıklarından sabit diski işe yaramayan görüntülerle doldurup hafızasını verimsiz kullanmaktadır.

Bu projede güvenlik kamerasına Arduino kart hareket sensörü eklenecektir. Oluşturulan düzenek hareket sensörü belirlenen alan bir radar gibi sürekli tarayacaktır.

Eğer belirlediği alan içerisinde hareket olursa güvenlik kamerasını aktif ederek kayıt yapmasını sağlayacaktır. 5 dakika boyunca bir hareket algılamadığında kamerayı otomatik olarak kapatacaktır.

Bu sayede güvenlik kameraları küçük hafızalar kullanarak haftalık değil aylık hatta yıllık kayıtlar yapabilecek. Herhangi bir geçmiş görüntü arandığında saatlerce boş görüntüler izlenmek zorunda kalınmayacaktır.

Proje yapılışı arduino kategorisi altında ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Sayfa oluşturulduğunda linki eklenecektir.

SONUÇLARI SUNMA

Akıllı Güvenlik Kamerası Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Not: Proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmış olup 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren Tübitak şartları değiştirerek amaç, özet ve yöntem için kelime şartları ve uyulması gereken kurallar getirmiştir. Bu sebeple proje ayrıntılarını paylaşmanın bir faydası olmayacaktır.

Projeler başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. 

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

4 Comments

    • Hocam ilgili projeyi geçen sene yapmıştık. Yani bu senenin şartlarına uygun amaç özet ve yöntem elimde yok maalesef. Bu sene yapacağımız projeler https://ozgurseremet.com/2018-2018-tubitak-4006-projelerimiz/ adresinde liste halinde mevcut. Bunların arasından istediğiniz olursa yardımcı olmaya çalışırım. Yok ben bu projeyi yapacağım derseniz amaç özet yöntemi siz girersiniz projeniz kabul olursa nasıl yapıldığı konusunda destek olmaya çalışırım. İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*