Ağırlığın Sürtünme Kuvvetine Etkisi Nasıldır?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılmıştır. Proje dosyaları Yeni Tübitak isteklerine uymadığından eklenmemiştir. Sadece fikir vermesi açısından silmedim. Hazır projelerimiz için Tübitak 4006 Projeleri kategorisinde ki 2018-2019 yılında yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz.

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Mehmet AKDAĞ tarafından 6.  sınıf öğrencisi olan Elif AKDAĞ’a verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

ADIM 1 PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Bu projede ağırlığın sürtünme kuvveti üzerindeki etkisi gösterilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla 60 cm uzunluğunda 30 cm genişliğinde bir yol hazırlanacak ve üçe bölünecektir. Yatay şekilde durursa etki olmayacağından yolun baş kısmına 10 cm yüksekliğe kaldırılarak eğim verilecektir.

Hareketlerini gözlemlemek için ise üç adet plastikten oluşan küçük top alınacaktır.

Birinci top içerisine BAL,

İkinci top içerisine DEMİR BİLYE yerleştirilecek

Üçüncü topa ise bir şey koyulmayacaktır.

İzleyicilere topları eline almaları ve ağırlıklarına baktıktan sonra hangi topun yolu daha önce tamamlayacağı sorulacaktır. Cevap alındıktan sonra toplar aynı anda yolun üstünden bırakılarak sonuç izlenecektir. Sonuca göre izleyicilere ağırlığın sürtünme kuvvetine etkisi açıklanacaktır.

ADIM 2 ARAŞTIRMA VERİ TOPLAMA

Ağırlığın sürtünme kuvvetine etkisi hakkında teorik bilgiler araştırılmış. Yukarı anlatılan düzenek tasarlanarak gözlem yapılmıştır.

ADIM 3 VERİLERİ ANALİZ ETME

Gözlem sonucunda içi boş olan topun sürtünme kuvveti daha az olduğundan daha hızlı indiği gözlemlenmiştir.

ADIM 4 SONUÇLARI SUNMA

2018-2019 Yılından itibaren TÜBİTAK proje başvurusu için amaç özet ve yöntem şartlarını değiştirmiştir. İlgili proje bir önceki yıl yapıldığından elimizde bu veriler bulunmamaktadır. Bilgileri tam olan projeler için diğer projelerimizi ziyaret ediniz. Bu proje sadece fikir vermesi için eklenmiştir. Dolayısıyla bu proje ilgili destek verilmeyecektir.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*