Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi

Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Tasarım Projesidir.

Okulumuzda yaptığımız projeler baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

ACİL DURUMLAR İÇİN GEÇİŞ SİSTEMİ TÜBİTAK 4006 PROJESİ

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden İsmail Miraç YAZICI tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu hazırladık.

Projeyi ilk kez yaptığımız için eksiklikler olabilir. Tespit ettikleriniz olursa bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.


PROJE BAŞVURU BİLGİLERİ

Proje Adı: Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi
Proje Türü: Tasarım
Proje Alanı: Teknoloji Tasarım

PROJE AMACI

Bu projenin en önemli amacı trafik yoğunluğu fazla olan şehirlerde acil müdahale araçlarının trafik sıkışıklığı yüzünden zamanında hedefe ulaşamaması sorununu ortadan kaldırmak amaçlanmıştır.

Trafik ışıklarının acil durum amacının ilerleme istikametine doğru erken olarak yeşil ve kavşak noktalarında kırmızıya dönüşmesi trafik akışını hızlandıracak ve ambulans, itfaiye gibi araçlar hedeflerine daha hızlı ulaşacaktır. Acil müdahale araçları önlerindeki araçlar kırmızı ışığın yeşile dönüştürülmesi sayesinde hızlı bir geçiş sağlayarak trafiğin akışını hızlandıracaklardır.

Ambulanslar zamanında olaya müdahale ederek can kayıplarının önüne geçerken itfaiyelerin olayı erken müdahale etmeleri mal kayıplarının önüne geçmiş olacaktır.

Polis, Jandarma gibi ekiplerin de Olaya daha çabuk müdahale ederek birçok sorunu ortadan kaldıracak ve acil geçişlere yardımcı olacaktır.

PROJE ÖZETİ

Trafikte sıkışmış bir ambulans sirenleri acı acı çalması ve ilerleyememesi beni bu projenin yapımına yönlendirdi. Acaba kırmızı ışığı yeşile çevirebilir miyim diye düşündüm. Neden olmasın? Hemen aklıma bir fikir geldi. Acil durum komuta merkezlerinde uydu ile izlenen trafik yoğunluğunun çok olduğu yerlerden araç geçerken trafik lambalarına müdahale ederek kırmızı ışıkların yeşile çevrilmesi ve sıkışıklığın giderilmesi sağlanacaktır.

Acil hizmet araçları olaya müdahale etmeye giderken bazen trafik sıkışıklığından dolayı zorluklar yaşanmakta ve olay anında müdahale edilememektedir. Bu durum hayati önem taşımaktadır. Acil hizmet araçlarının ulaşım sorununu çözmek amacı ile yaptığım projede acil hizmet araçlarının trafik yoğunluğundan ve duyarsız sürücüler yüzünden ulaşılabilecek gecikmeleri ortadan kaldırmaktır.

Projenin yapımında kullandığı yöntemleri düşünce kurgulama örnekleme simülasyonda örneklenen maket projedeki manyetik sinyalizasyon sistemine uyarlanırsa gerçekleşir. Zamanlama ve ışıkların koordinasyonu ile kargaşa oluşmadan acil ulaşım sağlanır.

Proje ile duyarsız sürücüler ve trafik yoğunluğu yüzünden zamanında hedefe ulaşamayan acil durum araçlarını olaya erken müdahale imkânını arttırarak can kayıplarını en aza indirmektir

Bu sistem merkezi trafik sinyal sistemine uyarlanır ise düşük maliyet ile acil durum ulaşım sorunu çözümlenmiş olur böylelikle hem can hem de mal kayıplarının (itfaiye için de) önüne geçilmiş olur. Kısaca bu proje büyük bir oranda tüm acil geçişler için yararlı bir sistem olacağını düşünüyorum.

Proje yapılırken karşılaşılan bir sorun olursa okulumuz teknoloji tasarım öğretmenlerinden destek alınacaktır.

PROJE YÖNTEMİ

Trafikte oluşan sıkışıklık ve bazı duyarsız sürücülerin araçlarını acil müdahale yollarında kullanmaları sebebi ile ambulans, itfaiye gibi acil müdahale araçları olaya zamanında müdahale edememekte ve bu gecikme bazen can ve mal kayıplarına sebep olabilmektedir.

Trafikte oluşan bu sıkışıklık ortadan kaldırılırsa acil müdahale araçları olay yerine daha hızlı bir şekilde ulaşacak ve olaya daha hızlı müdahale edebilecektir.

Çalışmam sırasında hayal kurdum, düşündüm ve modelleme yaparak projemi yaptım.

Kullandığım malzemeler ise manyetik alan anahtarı mıknatıs, LED ampul, karton, mukavva, bant vb. araç gereçleri kullanarak tüme varım (parçadan bütüne) yöntemini uyguladım. Mekatronik ve Matematik verilerini kullandım.

Mukavvanın üzerine bir yol çizdim, yolun kenarına trafik lambaları yerleştirdim. Olay yerine gidecek olan acil müdahale araçlarının güzergâhında bulunan trafik sıkışıklığını uydu yardımı ile gören merkez trafik lambalarına komut göndererek kırmızı yanan ışığı yeşile çevirerek trafiğin akışını hızlandırmaktadır. Teknoloji ve Tasarım öğretmenim ve Babamdan destek alacağım. Proje ile ilgili ayrıca İtfaiye, Hastane acil birimleri ve polis yetkilileri ile görüşerek daha ayrıntılı bilgi almaya çalışacağım. Bu sayede Acil müdahale araçları önlerindeki araçlar kırmızı ışığın yeşile dönüştürülmesi sayesinde hızlı bir geçiş sağlayarak trafiğin akışını hızlandıracaklardır ve ambulans, itfaiye gibi araçlar hedeflerine daha hızlı ulaşacaktır.

Acaba kırmızı ışığı yeşile çevirebilir miyim diye düşündüm. Neden olmasın? Ben bu projede çok sık rastladığımız acil müdahale araçlarına yol verilmemesini kaldıramayıp bu projede karar kıldım.

Proje Danışmanı: Ümit Ayşe SARILAR
Proje Öğrencisi: İsmail Miraç YAZICI


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet ve Yöntem verilmiştir. Projemiz Tübitak Tasarım Projesi kapsamında değerlendirilebilir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “ Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve içeriğinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz.

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


PROJE YAPILIŞI

Projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı ve yapım aşamalarına başladık. Bu kapsamda önce trafik alanımızı tasarlamaya başladık.

Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi
Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Tasarımımız bittikten sonra trafik ışıklarını oluşturduk. Kırmızı sarı ve yeşil ışıkların yanabilmeleri için magnetik alan anahtarı kullandık. Bunların bir bölümü yol güzergahına monte ederken mıknatısı Ambulans olarak kullanacağımız aracın altına monte ettik.

Ambulans uzakta iken kırmızı yanan ışık ambulans yaklaştıkça yola monte ettiğimiz magnetik alan anahtarları sayesinde yeşile dönüştü ve ambulansımız trafik lambalarına takılmadan yoluna devam etti.


PROJE POSTERİ

Projemizi sunarken kullanabilmek için poster hazırlayacağız. Bu posteri hazırlarken öğrencilerimiz kendi seviyelerinde hazırlayabilsinler üzerinde değişiklik istediklerinde kolayca yapabilsinler diye PowerPoint programında bir şablon hazırladık. Şablonu buraya ekliyorum proje öğrencileri indirerek ilgili alanları doldurup renklerde düzenlemeler yaptıktan sonra çıkarılması için bana teslim edeceksiniz. Okul dışı faydalanmak isteyen arkadaşlarda dilerse indirip kullanabilir.

Not: Şablon Dosyası ppt uzantılı olup PowerPoint programıyla açılabilir. Ayrıca büyüklük 100cm x 70cm olacak şekilde dizayn edilmiştir. 25cm x 70cm iki kenar orta kısım ise 50cm x 70cm olarak düşünülmüştür. Farklı boyutlarda poster çıkarmak isteyen kişilerin önce boyutu değiştirip sonra değişiklik yapmaları faydalı olacaktır.

Poster Şablonunu aşağıdaki resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi Posteri

PROJE RESİMLERİ

Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi
Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Acil Durumlar İçin Geçiş Sistemi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. 

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*