Verilerimi Saklıyorum Sunumu

Merhaba Arkadaşlar, Verilerimi Saklıyorum Sunumu, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim konusu için hazırlanmıştır. Verilerimi Saklıyorum Sunumu ile;

# 5.1.2.4. Bilgisayarda veri saklama yöntemlerini ve depolama birimlerini açıklar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

VERİLERİMİ SAKLIYORUM ETKİNLİĞİ

Bu sunumda bulunan resimleri kademeli olarak ekleyerek sayfa üzerinden etkinliği yapmaya çalıştım. Sizde bu metodu uygulayabilirsiniz. Dilerseniz sunumun tek parça halini de aşağıya ekliyorum onun üzerinden de gidebilirsiniz.

Yukarıda sorulan soruya aşağıdaki resmi inceleyerek yanıt bulalım.

Görseller aslında çok küçük noktalardan oluşur. Görüntüyü büyüttüğümüzde nasıl olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Peki, bu görsel bilgisayarda nasıl saklanıyor?

Boş ve dolu alanların belirlenmesi yöntemi ile. Her bir satırdaki boş ve dolu karelerin sayısı belirlenerek saklanır. Önce boş kare sayısı sonra dolu kare sayısı ve tekrar boş kare sayısı olmak üzere sırasıyla aynı işlem bir satırdaki tüm kareler için tekrarlanır. Daha sonra aynı işlem diğer satırlar için de aynı şekilde devam eder.

Yandaki a görseline ait kodlama incelendiğinde ilk satırda bir boş, üç dolu ve son olarak da bir boş kare bulunuyor. Bu kodlama 1, 3, 1 olarak ifade ediliyor. Daha sonra diğer satırlar için de aynı işlemin devam ettiğini görmekteyiz. Dördüncü satırdaki kodlama satırı diğerlerinden farklı gibi gelebilir. Aslında değil. Kodlamaya ilk boş kare sayısı belirtilerek başlandığından boş kare olmadığı için 0 yazıldığını görmekteyiz.

SAKLANMIŞ RESİMLER ETKİNLİK 1

Yukarıdaki sayıları kareli defteriniz üzerinde uygulayarak nasıl bir resim ortaya çıkacağını bulmaya çalışınız.


SAKLANMIŞ RESİMLER ETKİNLİK 2

Şimdide yukarıdaki resmin kodlarını bulmaya çalışıyoruz.


VERİLERİMİ SAKLIYORUM SUNUMU

Sunum indirme linki son kontrol yapıldıktan sonra paylaşılacaktır. Konunun işleneceği hafta gelmeden önce indirme linkini eklemeye çalışacağım. Aksi halde yaptığım değişiklikleri birkaç yerde birden yapmam gerekecek bu durum zaten kısıtlı vaktimi daha fazla alacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Bu sunum Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Verilerimi Saklıyorum Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*