Verilerimi Saklıyorum Sunumu

Merhaba Arkadaşlar, Verilerimi Saklıyorum Sunumu, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim konusu için hazırlanmıştır. Verilerimi Saklıyorum Sunumu ile;

# 5.1.2.4. Bilgisayarda veri saklama yöntemlerini ve depolama birimlerini açıklar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

VERİLERİMİ SAKLIYORUM ETKİNLİĞİ

Bu sunumda bulunan resimleri kademeli olarak ekleyerek sayfa üzerinden etkinliği yapmaya çalıştım. Sizde bu metodu uygulayabilirsiniz. Dilerseniz sunumun tek parça halini de aşağıya ekliyorum onun üzerinden de gidebilirsiniz.

Resimlerin Saklanma Şekli Nasıldır?

Yukarıda sorulan soruya aşağıdaki resmi inceleyerek yanıt bulalım.

Görseller aslında çok küçük noktalardan oluşur

Görseller aslında çok küçük noktalardan oluşur. Görüntüyü büyüttüğümüzde nasıl olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Peki, bu görsel bilgisayarda nasıl saklanıyor?

Görseller bilgisayarda nasıl saklanıyor

Boş ve dolu alanların belirlenmesi yöntemi ile. Her bir satırdaki boş ve dolu karelerin sayısı belirlenerek saklanır. Önce boş kare sayısı sonra dolu kare sayısı ve tekrar boş kare sayısı olmak üzere sırasıyla aynı işlem bir satırdaki tüm kareler için tekrarlanır. Daha sonra aynı işlem diğer satırlar için de aynı şekilde devam eder.

Yandaki a görseline ait kodlama incelendiğinde ilk satırda bir boş, üç dolu ve son olarak da bir boş kare bulunuyor. Bu kodlama 1, 3, 1 olarak ifade ediliyor. Daha sonra diğer satırlar için de aynı işlemin devam ettiğini görmekteyiz. Dördüncü satırdaki kodlama satırı diğerlerinden farklı gibi gelebilir. Aslında değil. Kodlamaya ilk boş kare sayısı belirtilerek başlandığından boş kare olmadığı için 0 yazıldığını görmekteyiz.

SAKLANMIŞ RESİMLER ETKİNLİK 1

Saklanmış Resimler Etkinlik-1

Yukarıdaki sayıları kareli defteriniz üzerinde uygulayarak nasıl bir resim ortaya çıkacağını bulmaya çalışınız.


SAKLANMIŞ RESİMLER ETKİNLİK 2

Saklanmış Resimler Etkinlik-2

Şimdide yukarıdaki resmin kodlarını bulmaya çalışıyoruz.


VERİLERİMİ SAKLIYORUM SUNUMU

Arkadaşlar sunuma en son bu halini verdim. Lütfen öneriniz var ise yorum olarak belirtiniz. Çok fazla içerik eklediğimden dolayı gözümden kaçabiliyor.

Verilerimi Saklıyorum Sunumunu powerpoint (pptx) uzantılı olarak bilgisayarınıza indirmek için Buraya veya aşağıdaki resim üzerine tıklayabilirsiniz.

Verilerimi Saklıyorum Sunumu
Verilerimi Saklıyorum Sunumu

İndiren arkadaşlar paylaşırken kaynak gösterebilirse ve bir teşekkürü çok görmezse sevinirim. Güle güle kullanın.

Sunumu geliştirerek öğrenciler için daha faydalı hale getirirseniz eğer benimle paylaşırsanız bende buradan herkesle paylaşmaya çalışırım. Birlikte daha güzel içerikler ortaya çıkarabiliriz.

Bu sunum Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Verilerimi Saklıyorum Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

5 Comments

  1. Teşekkür ederiz Hocam bilişim teknolojileri öğretmeni değilim ama derse giriyorum ve sitenizden çok faydalanıyorum Allah razı olsun.

  2. Hocam emeğinize sağlık, öğrencilerimize gönül rahatlığı ile önerebileceğimiz kaliteli bir platform oluşturuyorsunuz. Dijital kaynak olarak tavsiye ettiğim sitelerin başında geliyor. Teşekkürler…

  3. Paylaştığınız tüm dökümanlar için emeğinize sağlık hocam. Teşekkürler.
    Hakkınızı helal edin…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*