Scratch Cup 2023

Merhaba Arkadaşlar, Scratch Cup Yarışma başvuruları başladı. Bu sene bizde katılmayı düşünüyoruz. Çocukların bilgileri ile farklı bir deneyim yaşayabilmeleri için sizlerin de katılmanızı öneriyorum.

Son Başvuru tarihi 01 Aralık 2022

“Temiz Enerjim Benim Enerjim” Teması ile Scratch Üzerinden Gezegenimizin Temiz Enerjisi Senin Elinde!

QNB Finansbank ve Habitat Derneği çözüm ortaklığında düzenlenen Scratch Cup, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini destekler. Her yıl farklı bir temayla gerçekleştirilen Scratch Cup ’ta çocukların verilen temaya uygun olarak yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarını amaçlar.

2023 yılında “Temiz Enerjim Benim Enerjim” teması ile yapılacak olan Scratch Cup, çocukların yaşadıkları gezegende temiz enerji kaynaklarına ve yenilenebilir enerji süreçlerine duyarlı olmaları, sorumluluk bilinçlerinin gelişmesi, sorunların değil tertemiz kodları ile çözümlerin bir parçası olmalarını bekliyor.

“Temiz Enerjim Benim Enerjim” temasıyla hedeflenen çocukların yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının önemini kavraması, çevre kirliliği ve doğal kaynakların tükenmesinin farkına varması ve en önemlisi problemlerin çözümü noktasında temiz enerji çevre dostu proje fikirlerini tasarlamalarıdır.

Siz de bu heyecana ortak olmak için Scratch Cup 2023’e başvurun, büyük finalde yerinizi alın!

  • Takımlar başvurularında 8-10 yaş ilkokul grubu kategorisi ve 11-14 yaş ortaokul grubu kategorisini baz alacaktır.
  • Çocukların minimum 2 maksimum 3 kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılmalıdır.
  • Başvurular arasından ilkokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım ve ortaokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ve bir velileriyle birlikte finale davet edilecektir.
  • Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklardır.
  • Çocukların oyunları başvuru formunda hem link olarak hem de dosya olarak paylaşılacaktır.
  • Jürinin projenizi daha iyi değerlendirmesi için kod bloklarınızı oluştururken yorumlar yazmanız gerekmektedir.
  • 2023 Scratch Cup yarışmasının teması olan “Temiz Enerjim Benim Enerjim” yarışmaya katılanlar, bu değişimin neden olan problemlere çözüm arama, temiz ve yenilebilir enerji konusunda farkındalık yaratma ve hayallerindeki temiz enerji dostu çevre ile alakalı projeler tasarlayabilirler.
  • Jüri, oyunun “Temiz Enerjim Benim Enerjim” temasına uygun hikayesinin içeriğini, genel tasarımın yaratıcılığını, belirtilen soruna karışı çözüm önerisini ve program içerisindeki kodların iyi derlenmesi, uygulanmasını ve başkaları tarafından anlaşılabilir olmasını değerlendirecektir. Ayrıca başvuru formunun içeriği ve oyunun detaylarının aktarımı da değerlendirilecektir.

Yardımcı Dökümana Ulaşmak İçin Tıklayın.

Örnek Çalışmalara Ulaşmak İçin Tıklayın.

Scratch Cup 2023’e Başvur


Bu sene katılacağımız veya katılmayı düşündüğümüz yarışmaları paylaşmaya çalışacağım. Diğer yarışmalar ve takvim için Yarışmalar ve Etkinlikler sayfasını takip edebilirsiniz.

3 Comments

  1. bu yarışmayı kaçırdık ama scratch ile ilgili başka yarışmalar varsa paylaşırsanız sevininiriz hocam…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*