Scratch Cup

Merhaba Arkadaşlar, Scratch Cup 2021 Yarışma başvuruları başladı. Bu sene bizde katılmayı düşünüyoruz. Çocukların bilgileri ile farklı bir deneyim yaşayabilmeleri için sizlerin de katılmanızı öneriyorum.

Not: Başvuru tarihi 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Scratch Cup

Scratch, MIT’in geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve çok basit ara yüze sahip bir programlama dilidir.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Scratch Cup, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini destekler.

2021 yılında “Dünya’nın Sorunlarına Çözüm Bul” teması ile yapılacak olan Scratch Cup, Dünya üzerindeki yaşamı var olduğundan beri tehdit eden iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler ve bulunabilecek çözümler için çocuklardan yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarını bekliyor.

Siz de bu heyecana ortak olmak için Scratch Cup 2021’ye başvurun, İstanbul’da yapılacak büyük finalde yerinizi alın!

Yardımcı Dökümana Ulaşmak İçin Tıklayın.

Scratch Cup 2021’e Başvur


Kategoriler:

 • 8-10 yaş (İlkokul)
 • 11-14 yaş (Ortaokul)

Takvim:

 • Başvuru Süreci: 05.06.2020 – 30.11.2020
 • Scratch Cup Finali (İstanbul): Şubat 2021

Yükleme Standartı:

 • Dökümanlar 0-80 MB arası boyutta yüklenmelidir.
 • Dosya formatı .sb3 olmalıdır.
 • Linkte verilen oyun ve dosyada yüklenen oyun birebir aynı olmalıdır.
 • Yardımcı doküman içinde yer alan yönerge üzerinden görebilirsiniz.

Ödüller: 2021 yılının Şubat ayında yapılacak olan büyük finalde, 2 kategoride de dereceye giren takımlar ödüllendirilecektir.


“Bir Kod Gelir Dünya Değişir!”

“Dünyanın Sorunlarına Çözüm Bul” Teması ile Scratch Üzerinden Kodlayarak Hayallerindeki Dünya’yı Yarat!

QNB Finansbank ve Habitat Derneği çözüm ortaklığında bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Scratch Cup, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini destekler.  

2021 yılında “Dünya Sorunlarına Çözüm Bul” teması ile yapılacak olan Scratch Cup, Dünya üzerindeki yaşamı var olduğundan beri tehdit eden iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler ve bulunabilecek çözümler için çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarını bekliyor.

Siz de bu heyecana ortak olmak için Scratch Cup 2021’e başvurun, yapılacak büyük finalde yerinizi alın!

 • Takımlar başvurularında 8-10 yaş ilkokul grubu kategorisi ve 11-14 yaş ortaokul grubu kategorisini baz alacaktır.
 • Çocukların minimum 2 maksimum 3 kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılmalıdır.
 • Başvurular arasından ilkokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım ve ortaokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ve bir velileriyle birlikte İstanbul’da yapılacak finale davet edilecektir.
 • Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklardır.
 • Çocukların oyunları başvuru formunda hem link olarak hem de dosya olarak paylaşılacaktır.
 • Jurinin projenizi daha iyi değerlendirmesi için kod bloklarınızı oluştururken yorumlar yazmanız gerekmektedir.

2021 Scratch Cup yarışmasının teması “Dünya’nın Sorunlarına Çözüm Bul”

Dünya Sorunlarına Çözüm Bul temasıyla yarışmaya katılanlar, bu değişimin neden olan problemlere çözüm arama, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratma ve hayallerindeki gezegen dostu çevre ile alakalı projeler tasarlayabilirler.

Jüri, oyunun “Dünya Sorunlarına Çözüm Bul” temasına uygun hikayesinin içeriğini, genel tasarımın yaratıcılığını, belirtilen soruna karışı çözüm önerisini ve program içerisindeki kodların iyi derlenmesi, uygulanmasını ve başkaları tarafından anlaşılabilir olmasını değerlendirecektir.

Ayrıca başvuru formunun içeriği ve oyunun detaylarının aktarımı da değerlendirilecektir.


Bu sene katılacağımız veya katılmayı düşündüğümüz yarışmaları paylaşmaya çalışacağım. Muhtemelen bir kategori içinde paylaşmaya devam edeceğim. Şimdilik yeni duyurular için Anasayfayı takip edebilirsiniz.

blank

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*