Scratch Cup

Merhaba Arkadaşlar, Scratch Cup Yarışma başvuruları başladı. Bu sene bizde katılmayı düşünüyoruz. Çocukların bilgileri ile farklı bir deneyim yaşayabilmeleri için sizlerin de katılmanızı öneriyorum.

Son Başvuru tarihi 01 Aralık 2021

Scratch, MIT’in geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve çok basit ara yüze sahip bir programlama dilidir.

“Doğayı Kurtar” Teması ile Scratch Üzerinden Doğanın Geleceği Senin Elinde!

QNB Finansbank ve Habitat Derneği çözüm ortaklığında düzenlenen Scratch Cup, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini destekler. Her yıl farklı bir temayla gerçekleştirilen Scratch Cup’ta çocukların verilen temaya uygun olarak yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarını amaçlar. 

2022 yılında “Doğayı Kurtar” teması ile yapılacak olan Scratch Cup, çocukların yaşadıkları gezegene duyarlı olmaları, sorumluluk bilinçlerinin gelişmesi, sorunların değil çözümlerin bir parçası olmalarını bekliyor.

Siz de bu heyecana ortak olmak için Scratch Cup 2022’e başvurun, büyük finalde yerinizi alın!

· Takımlar başvurularında 8-10 yaş ilkokul grubu kategorisi ve 11-14 yaş ortaokul grubu kategorisini baz alacaktır.

· Çocukların minimum 2 maksimum 3 kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılmalıdır.

· Başvurular arasından ilkokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım ve ortaokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ve bir velileriyle birlikte finale davet edilecektir.

· Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklardır.

· Çocukların oyunları başvuru formunda hem link olarak hem de dosya olarak paylaşılacaktır.

· Jürinin projenizi daha iyi değerlendirmesi için kod bloklarınızı oluştururken yorumlar yazmanız gerekmektedir.

2022 Scratch Cup yarışmasının teması “Doğayı Kurtar”

· Doğayı Kurtar temasıyla yarışmaya katılanlar, bu değişimin neden olan problemlere çözüm arama, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratma ve hayallerindeki gezegen dostu çevre ile alakalı projeler tasarlayabilirler.

· Jüri, oyunun “Doğayı Kurtar” temasına uygun hikayesinin içeriğini, genel tasarımın yaratıcılığını, belirtilen soruna karışı çözüm önerisini ve program içerisindeki kodların iyi derlenmesi, uygulanmasını ve başkaları tarafından anlaşılabilir olmasını değerlendirecektir. Ayrıca başvuru formunun içeriği ve oyunun detaylarının aktarımı da değerlendirilecektir.

Yardımcı Dökümana Ulaşmak İçin Tıklayın.

Örnek Çalışmalara Ulaşmak İçin Tıklayın.

Scratch Cup 2022’e Başvur


Bu sene katılacağımız veya katılmayı düşündüğümüz yarışmaları paylaşmaya çalışacağım. Muhtemelen bir kategori içinde paylaşmaya devam edeceğim. Şimdilik yeni duyurular için Anasayfayı takip edebilirsiniz.

blank
blank

2 Comments

  1. bu yarışmayı kaçırdık ama scratch ile ilgili başka yarışmalar varsa paylaşırsanız sevininiriz hocam…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*