ROOT Robotik Kodlama Online Turnuvası

Merhaba Arkadaşlar, Rokodemi ve Robotistan işbirliği ile hazırlanan yeni bir yarışma önerisi ROOT Robotik Kodlama Online Turnuvası ile karışınızdayız.

Robotik Kodlama Online Turnuvası öğrencilerin hem Rokodemi platformu üzerinden eğitim almalarını hem de aldıkları eğitim ile yarışmaya katılıp ödül kazanma imkanı sunan bir turnuvadır.

Geçen sene ilki yapılan ROOT yarışması ufak güncellemeler ve ile bu sene de devam edecek. Detaylara geçmeden önce yarışmanın ortaokul öğrencilerine yönelik olduğunu hatırlatmak isterim.

Dilerseniz yarışma sisteminden biraz bahsedelim.

Robotik Kodlama Online Turnuvası

YARIŞMA HAKKINDA

ROOT (Rokodemi – Robotistan Online Turnuvası), Rokodemi tarafından düzenlenen ve Robotistan tarafından desteklenen, robotik kodlama konularını da içeren STEM ağırlıklı bilgi ve beceri yarışmasıdır. Bu yarışmada öğrencilerin MBot, Tinkercad, Scratch, Ürün Oluşturma, Arduino ve Yapay Zeka gibi teknik becerilerin yanında matematik ve fen gibi disiplinler arası çalışma, takım çalışması, iş birliği, problem çözme ve proje geliştirme becerilerini kullanması beklenmektedir.

Yarışmanın online ortamda yürütüldüğü ve online dışında da hazırlık yapıldığı süreçler bulunmaktadır. Yarışmaya katılan öğrenciler imkanları dâhilindeki herhangi bir bilgisayarla yarışmaya katılabileceklerdir.

ROOT2021 yarışması 3 temel aşamadan oluşmaktadır.

1- ONLİNE REKABET

Online rekabet kendi içinde bir yarışmadır ve katılım ücretsizdir. Online Rekabet sonucunda ilk 10’a giren takımlara yarı final paketi hediye edilecektir. Ayrıca bu aşamadan alınan üye puanlarının ortalaması takım puanını oluşturacak ve sıralamaya göre takımların diğer aşamalara devam etme hakları olacaktır.

Online Rekabet 20.03.2021 tarihinde ROKODEMİ platformu üzerinden bireysel katılım ile gerçekleştirilecektir.

Öğrencilerimiz Online Rekabet’e hazırlanmak için Scratch, Tinkercad ve Ürün oluşturma temalarında toplam 112 saatlik bireysel eğitimi ROKODEMİ platformu üzerinden online olarak alacaklardır.

2- YARI FİNAL

Öğrencilerimiz yarı finale hazırlanmak için Mbot, Yapay Zeka, Arduino temalarında toplam 80 saatlik bireysel eğitimi ROKODEMİ platformu üzerinden online olarak alacaklardır.

Yarı finale hazırlık sürecinde Rokodemi tarafından online mentör ve öğrenci eğitimleri sağlanacaktır.

Yarı final 2 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşaması Online rekabet şeklinde 22.05.2021 tarihinde ROKODEMİ platformu üzerinden bireysel katılım ile gerçekleşecektir. İkinci aşama ise görev aşaması olup takımlar halinde yarışılacaktır.

3- FİNAL

Finalist gruplar Haziran 2021 tarihinde yine gruplar halinde yarışacaktır. Final detayları daha sonra paylaşılacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ

Robotik Kodlama Online Turnuvası takvim

ÖDÜLLER

Robotik Kodlama Online Turnuvası Ödüller

BAŞVURULAR

Başvurular ve detay sayfasına https://www.rokodemi.com/root adresinden ulaşabilirsiniz. Soru ve sorunlarınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Daha fazla detay için aşağıya eklediğim Youtube videosunu izleyebilirsiniz.

Sizlere önerdiğim diğer yarışmalar için Yarışmalar ve Etkinlikler kategorisinde bulunan yarışmaları takip edebilirsiniz.

blank
blank

14 Comments

 1. Hocam ben mentor olarak 3 takım oluşturup 6 öğrenciyi kaydettim sisteme. Yarışma için eğitimleri nasıl alacak çocuklar. 13 03 2021 tarihindekiOnline rekabete nasıl katılacaklar. Bilgi verebilirmisiniz.

  • Hocam yeni gördüm mesajı mentörler için wp grubu oluşturmuşlardı oradan bilgi veriyor arkadaşlar dahil değilseniz sosyal medyadan ulaşın ekletmeye çalışayım.

 2. Hocam yarı finale kalınca o malzemeleri almadan devam edemiyor muyuz veya elimizde olan malzemeler var mesela mbot ve arduino var elimizde sadece mat alarak devam edebilir miyiz. Öğrenciler katılacak ama yarışmaya yarışma anında okulda gelip bu malzemeleri kullanarak katılsalar olur mu? Çok soru sordum kusura bakmayın.

  • Hocam bizde aynı durumdayız. Başvurumuzu yaptık öğrenciler ilerliyor şimdilik ilk aşamayı bi görelim. Şuan 10 takıma kendileri göndereceklerini belirtmişler belki bu sayı artar öğrencilerimiz oradan kazanırlar. Yada alternatif çözümler üretmeye çalışırız. Sadece mat alma olayı bana çok mantıklı geldi bizde de malzemeler var matı alabilirsek yarı final kısmını da tamamlayabiliriz sonrası final zaten oraya kalabilirse çocuklar iyi olur farklı bir deneyim yaşamış olurlar.

 3. Merhaba sayın hocam bilgilendirme için teşekkür ederiz. Okulumuzdaki tüm öğrencileri ekleyebilir miyiz. Bir sınırlama var mıdır?

 4. Hocam biz 2 kişi olduk fakat öğretmenimiz mi sisteme eklemeli nasıl yapacağız yardımcı olabilir misiniz?

  • Evet öğretmeniniz önce kayıt olacak sonra sizi öğrenci olarak ekleyecek daha sonra takım oluşturarak sizi oraya dahil edecek. Daha vakit var öğretmeniniz girmezse ben eklerim sizi.

  • Maalesef 2 kişilik takım halinde başvuru oluyor. Tabi önce öğretmen mentör olarak başvuru yapıp daha sonra sizleri eklemesi lazım. 2 kişi olun öğretmen bulamazsanız ben eklerim sizi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*