Klavye ve Fare Tuşlarını Bulalım Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Klavye ve Fare Tuşlarını Bulalım Çalışma Kağıdı ile bilgisayar ile ilk kez tanışan öğrencilerimize basit bir şekilde en çok kullandığımız araçları tanıtacağız.

Normalde çalışma kağıdı olarak hazırlanmış etkinliği öğrenci sayısı kadar çıkarıp öğrencilerimize dağıtıyoruz. Daha sonra öğrencilerin verilen yönergeye göre boyama yapmalarını istiyoruz.

Bu durum süreci çok uzatacağı için ve bu haftalarda özellikle zamana çok fazla ihtiyaç duyduğumuzdan etkinliği öğretmen kontrolü altında akıllı tahta üzerinden yapmanın daha hızlı yapılacağını düşünmekteyim.

Her iki şekilde de etkinliği ekliyorum. Siz dilediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Benim yöntemim aşağıya eklediğim resmi bilgisayarınıza indirip yönerge doğrultusunda paint programı ile boyayıp daha sonra kaydedip çıktısını almanızdır. Hemen başlayalım.

KLAVYE VE FARE TUŞLARINI BULALIM – AKILLI TAHTA ETKİNLİĞİ

Klavye ve Fare Tuşlarını Bulalım Çalışma Kağıdı

Yukarıda verilen resmi üzerine sağ tıklayıp resmi farklı kaydet diyerek bilgisayarınıza indirin.

Resmi Paint programında açarak aşağıdaki yönerge doğrultusunda tuşlar üzerinde boyama işlemini yapınız.

YÖNERGE

 1. Kısa yol ve simge seçimi için kullanılan kontrol tuşlarını SARI renge boyayalım.
 2. Yazı yazarken boşluk bırakmaya yarayan tuşu bulalım ve KIRMIZI renge boyayalım.
 3. Yazı yazarken paragraf başı bırakmaya yarayan tuşu bulalım ve KAHVERENGİ renge boyayalım.
 4. Sola (geriye) doğru silmek için kullanılan tuşu bulalım ve LACİVERT renge boyayalım
 5. Yazı karakterlerinin (harflerin) bulunduğu tuşları YEŞİL renge boyayalım
 6. Sayı yazmak için kullanılan tuşları bulalım ve MAVİ renge boyayalım.
 7. Sürekli büyük harf veya küçük harf yazmak için kullanılan tuşu MOR renge boyayalım.
 8. Sayıların üzerindeki karakterleri yazmamızı sağlamak için sayı tuşu ile birlikte basılan tuşları bulalım ve AÇIK MAVİ renkte boyayalım.
 9. Fare üzerinde tek tıklayınca dosya seçmeye, çift tıklayınca dosyaları açmaya yarayan tuşu bulalım ve SİYAH renge boyayalım.
 10. Fare üzerinde dosyaları silme, kopyalama, taşıma, yeniden adlandırma gibi ayarların olduğu menüyü açmaya yarayan tuşu bulalım ve PEMBE renge boyayalım.
 11. Farenin İnternet sayfalarında ya da belgelerde aşağı doğru kaydırma işlemi yapan tuşunu bulup TURUNCU renge boyayalım.

Hepsi bu kadar çalışma kağıdının son halini merak ediyorum. Sonuçlarınızı internete yükleyip linkini yorum olarak gönderebilirsiniz. Bu sayede etkinliğe giren herkes sizin çalışma sonucunuzu görebilir.

Bu etkinlik sayesinde derslerimizde kullanacağımız klavye mouse hakkında daha önce bir bilgiye sahip olmayan öğrencilerimize renkli bir şekilde kısa bir tanıtım yapmış olacağız.

Bundan sonrasını gizil öğrenme ile etkinliklerimizde öğrencilerimiz kendisi keşfedecektir.


KLAVYE VE FARE TUŞLARINI BULALIM – KAĞIT ETKİNLİĞİ

Ben kılavuz kitapta olduğu gibi çalışma yapraklarını çoğaltarak öğrencilere dağıtmak istiyorum. Her öğrenci bu görevi bireysel olarak yerine getirsin diyorsanız eğer aşağıya çalışma kağıdının pdf halini ekliyorum.

Çalışma Kağıdının pdf halini yukarıdaki resim üzerine tıklayarak indirebilirsiniz.


FARE KULLANIMI OYUNU İNTERAKTİF

Öğrencilerimizin fare ile yeni tanıştığını düşünerek onların bu alandaki becerilerini geliştirmek amacıyla daha önce aktif olarak kullandığım bir oyunu da buraya eklemek istedim.

Mouse kullanma hızını artırmak amacıyla tasarlanmış bu oyunumuz üç aşamadan oluşmaktadır.

Birinci aşamada çift tıklama hızınızı artırmaya çalışan oyunun ikinci aşamasında sağ ve sol tuşları seri kullanabilme amaçlanmıştır. Üçüncü aşamada ise sürükle bırak becerisini geliştirmeye çalışılmıştır. Boş kaldığınız zamanlarda pratik yaparak mouse kullanma becerinizi geliştirebilirsiniz.

Fare (Mouse) Kullanma Oyunu
Fare (Mouse) Kullanma Oyunu

Fare (Mouse) kullanma oyununu indirmek için yukarıda eklediğim resim üzerine tıklayabilirsiniz.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyadan etkinliğimiz üzerine çift tıklayarak açabilirsiniz.

Klavye ve Fare Tuşlarını Bulalım Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

6 Comments

 1. hocam ben hafif zihinsel engelli okulda çalışmaktayım fare oyunun süresiz olanı yapma imkanınız var mı yada uygulamayı bana gönderip ben düzenleyebilir miyim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*