İletişim Teknolojileri ve İşbirliği

Merhaba Arkadaşlar, İletişim Teknolojileri ve İşbirliği konusunda işlediğimiz önemli bilgilerin yer aldığı sayfayı bu başlık altında oluşturacağım.

Not: Bu sayfa eski müfredata göre oluşturulmuştu. Hafta bilgilerine İletişim Teknolojileri ve İşbirliği sayfasından ulaşabilirsiniz.

İletişim Araçları

Bilgi akışını sağlayan araçlara verilen addır. Bu akış, “bireyden çoğula” veya “çoğuldan bireye” yönüyle olan iletişime göre çeşitlenirler.

Bilişsel İletişim Araçları

Sanal ortamda, bilgi teknolojilerini kullanılarak gerçekleştirilen, bireysel veya toplu iletişim araçlarıdır. Örneğin e-postalar, forumlar, sohbetler, sesli –görüntülü konferanslar, web kamera’lar, bloglar, vb.

  • E-posta: Elektronik posta (e-posta), Internet üzerinde bilgisayarlar ve insanlar arasında bilgi alışverişini sağlayan ve en yaygın kullanılan Internet uygulamasıdır.
  • Forumlar: Kişilerin bilgilerini paylaştıkları, bir-birleri ile çeşitli paylaşımlarda bulundukları Online bir ortamdır.
  • Sohbet: Genel olarak internet üzerinden diğer insanlarla konuşmak olarak açıklanabilir.
  • Sesli-Görüntülü Konferans: Ses kartınız, mikrofonunuz, Web kameranız varsa bazı programlarla Internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapabilirsiniz.

Tabii Web kameranız yoksa aynı programlarla sadece sesli görüşme yapabilirsiniz.

Görsel – İşitsel İletişim Araçları

Göz ve Kulağımıza hitap eden, multimedya teknolojilerini kullanan, iletişim araçlarıdır. Örneğin televizyon, sinema, radyo, vb.

Telekomünikasyon İletişim Araçları

Göz ve kulağa hitap eden, elektrik, elektronik / elektromanyetik, optik teknolojileri kullanarak gerçekleştirilen iletişim araçlarıdır. Örneğin telefon, cep telefonu, fax, telex, vb.

Kali-Grafik iletişim araçları

Yazı ve çizi ile oluşturularak formatlandırılan ve basım – yayım araçları ile yapılan iletişimdir. Örneğin; Gazeteler, dergiler, afişler, el ilanları, tabelalar, mektuplar, notlar, kitaplar, vb.

Organizasyon İletişim Araçları

Ekipler aracılığıyla gerçekleştirilen , kişi veya topluma aktarılacak mesajları tanıtım – eğlence – eğitim – gezme – tüketme adına ileten etkinliklerin sağladığı iletişimin araçlarıdır. Örneğin; Fuarlar, defileler, konferans, vb.

Sanatsal İletişim Araçları

Her türlü sanat faaliyeti veya sanatcı ile sağlanacak iletişim araçlarıdır. Örneğin; Dans, resim, müzik, şarkı, sergi, konser, tiyatro, defile, heykel, seramik, animasyon, vb.

3 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*