İl İzleme Araştırması Anketi

Milli Eğitim Bakanlığının 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında pilot olarak uygulamaya başladığı MİS yani Milli İzleme Sınavı ilimizde de uygulanmıştır. MİS sınavı nedir? Sorusuna uzun uzun yanıt verecek bir konumda değilim fakat kısa olarak açıklamak gerekirse bu sene sadece 5. sınıflarda uygulanan bu sınavda yenilenen müfredatla birlikte öğrencilerin kazanımları edinme düzeyleri tespit edilmeye, eksik öğrenmelerin ortaya çıkarılmaya ve öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilere geri bildirim vermeye çalışılmıştır. 

Sınav Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden oluşmuş, soru olarak ise çoktan seçmeli sorular sorulmuştur. İlerleyen dönemlerde ders sayılarının artırılarak açık uçlu soruların sorulacağı tahmin edilmektedir.

Sınavın şuan itibariyle herhangi bir liseye yerleştirmede, Öğrencilerin ders notunu etkileme vb durumlarda bir geçerliliği bulunmamaktadır. Eğer başarılı bir sistem olduğu tespit edilir tüm illerde uygulanmaya koyulursa o zaman nasıl bir uygulaması olur zamanla göreceğiz.

Milli İzleme Sınavı MİS ilimizde il izleme araştırması 5. sınıflara Ölçme değerlendirme uygulamalarını izleme araştırma ve geliştirme projesi kapsamında 200 okulda 9500 öğrenci ile yapıldı.

5. sınıflara yönelik yapılan araştırmada öğrencilerin yenilenen müfredatla birlikte kazanımları edinme düzeylerinin tespit edilmesi, eksik öğrenmelerinin ortaya konması, öğrenci,  veli, öğretmen ve yöneticilere geri bildirim verilmesi amaçlandı. Araştırma Türkçe, Matematik ve Fen bilimleri dersinde testlerin uygulanması, öğrenci,  öğretmen ve yönetici anketlerinin uygulanması ile son bulacak.

Pilot olarak uygulanan bu sınavda doğru sonuçlara ulaşabilmek için Bakanlık sınav ile ilgili anket oluşturmuştur. Okulumuzda sınava giren 5. sınıf öğrencilerinin https://veri.meb.gov.tr/ adresinden anketi doldurmaları gerekmektedir.

Yukarıdaki sayfadan İl izleme Araştırması Formu Giriş için Tıklayınız yazısına tıklayınız. Başka bir yazıya tıklarsanız farklı sayfalara gidebilirsiniz.

Açılan sayfada İl İzleme Araştırması Öğrenci Anketi (5. sınıf) yazısı olan bölüme girmeniz gerekmektedir. Yukarıda resmini verdiğim gibi görünen bölüme gireceksiniz. Aksi halde farklı sayfalara gider doğru bilgileri girmenize rağmen ankete giriş yapamazsınız.

blank

Son olarak yukarıdaki giriş sahnesi gelmektedir.

Burada ilk boşluğa resimde gördüğünüz kodu yazınız.

İkinci boşluğa Öğrenci TC Kimlik Numarasını,

Üçüncü boşluğa Anne yada Baba TC Kimlik Numarası yazacaksınız.

Son bölüme ise kimliğinizde bulunan Seri No yazmanız gerekmektedir.

En çok yapılan hata Seri No yazarken oluşmaktadır. Seri No Cilt No değildir. Aşağıda resimle örnek verdiğim gibi girmeniz gerekmektedir.

blank

Bu kimliğe sahip kişinin Seri Numarası A08988871 şeklindedir. Sizde Seri Numaranızı yazarken bu kurala uygun arasında boşluk bırakmadan yazınız.

Tüm bilgilerinizi girdikten sonra anket karşınıza çıkacaktır. Anketi doldurup kaydet tuşuna basınız. Anketi 10 dakika içinde bitiremezseniz kaydet tuşuna basıp sonra tekrar devam ediniz. 20-30 dakika anketi yaptıktan sonra kaydet tuşuna basarsanız zaman aşımı sebebiyle sistem yanıtlarınızı kaydetmeden sistemden atabilir.

Tüm bilgileri doğru girdiğiniz halde sisteme giremiyorsanız eğer muhtemelen sistemden kaynaklı olabilir. Yoğunluk sebebiyle bazen sistem girişleri kabul etmeyebilir. Bir müddet bekledikten sonra tekrar giriş yapmayı deneyiniz. Tüm bunlara rağmen sonuç alamazsanız sınıf rehber öğretmeninizle iletişime geçiniz.

Daha önce söylediğim gibi sistem pilot olarak uygulanmakta olup anket girişi için ara sıra hatalar vermektedir. Bu sebeple anket son giriş tarihi uzatılarak 15.01.2018 tarihine uzatılmıştır. 

Çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmeleri için yapılan bu etkinliklere ankete katılarak verdiğiniz katkıdan dolayı teşekkür ederiz.

63 Comments

  1. Hocam ben giriyorum mevcut aktif veri toplama formu bulunmamaktadır diyor ne yapmalıyım?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*