Hour Of Code Kodlama Saati Etkinlikleri

Merhaba Arkadaşlar, Hour Of Code Kodlama Saati Etkinlikleri kapsamında evde, okulda, uzaktan eğitimde bu hafta neler yapabiliriz üzerinde araştırmalarımı paylaşacağım.

07-13 Aralık Bilgisayar Bilimleri Haftasında 1 saatimizi ayırarak aşağıya eklediğim örnek etkinliklerden birini yaptıracağız. Hepsi bu kadar aslında. Detayları yine de aşağıya ekliyorum.

Hour Of Code Nedir?

Hour of Code, “kod”un gizemini çözmek, temel bilgileri herkesin öğrenebileceğini kanıtlamak ve bilgisayar bilimi alanına katılımı artırmak için tasarlanmış, bilgisayar bilimine giriş niteliğinde bir saatlik bir etkinlik olarak başladı.

O zamandan beri de bilgisayar biliminin, 1 saatlik kodlama aktiviteleri ile başlayıp her çeşit topluluk çalışmasında yaygınlaştırma yoluyla kutlanması dünya çapında bir gayrete dönüşmüştür.

Kodlama Saati (Hour of Code) kampanyası her sene olduğu gibi bu sene de Bilgisayar Bilimleri Haftası’nda, 7-13 Aralık 2020 tarihleri arasında tüm dünyada eş zamanlı olarak uygulanacaktır.

Biz Ne Yapacağız?

  • Arkadaşlar çok detaya girip kafa karıştırmak istemiyorum. Bu hafta amacımız her yerde 1 saatlik kodlama etkinliği yapılmasıdır.
  • Kodlama Haftasında olduğu gibi sertifika vb bir şey olmayacak. Herhangi bir yere etkinlik yaptığınıza dair bilgi vermenize de gerek yok.
  • Amaç okullar, işyerleri vb her yerde bu hafta 1 er saatlik hiçbir kodlama altyapısı olmayan kişilerle etkinlikler yaparak Kodlama hakkında bilinçlendirme çalışması yapmak.
  • Aşağıya yapabileceğiniz örnek etkinlikleri ekleyeceğim. Kendi sınıf seviyenize göre birini seçerek 1 saatinizi ayırır ve uygularsanız çok mutlu oluruz.

ÖRNEK HOUR OF CODE ETKİNLİKLERİ

Arkadaşlar burada yüzlerce örnek paylaşabilirim. Fakat kolaylık olsun diye herkesin kullanabileceği birkaç etkinlik paylaşacağım.

1- KODABLE

Kodable

Yukarıdaki resim üzerinden sayfasına ulaşabilirsiniz. 5 Yaş üzeri çocuklar için uygun ve eğlenceli bir kodlama aracıdır. Kesinlikle tavsiye ederim.

2- FLAPPY OYUNU YAPIN

Bir Flappy Oyunu Yapın

Bir saat içerisinde hem öğrenip hem de bir ürün ortaya çıkarabileceğiniz harika bir etkinlik. Kesinlikle öneririm. Yukarıdaki resim üzerinden eğitim sayfasına ulaşabilirsiniz.

flappy

3- DİĞER ETKİNLİKLER

Arkadaşlar dediğim gibi yüzlerce etkinlik ekleyebilirim fakat tercihi size bırakıyorum. Örnek olsun diye 2 etkinlik ekledim. Diğer kullanabileceğiniz etkinliklerin resimlerini aşağıya ekleyeceğim.

İncelemek istedikleriniz olursa altına eklediğim link üzerinden ulaşabilirsiniz.

DİĞER ETKİNLİKLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Hour Of Code Kodlama Saati Etkinlikleri ile ilgili şimdilik bu kadar ekleyebildim. Umarım faydası olur sizlere. Kendi şartlarınıza uygun bir etkinlik seçebilir ve uygulayabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşarsanız ben buralardayım 🙂

Ayrıca etkinlikler sırasında çektiğiniz fotoğraf ve videoları #hourofcode etiketi ile sosyal medyada paylaşarak destek olabilirsiniz.

Öğrencilerimin gelişimi için bu tarz etkinlik ve yarışmalara elimden geldiğince katılıyorum. Sizlerin de katılmanızı öneririm. Katılabileceğiniz diğer etkinlikler için Yarışmalar ve Etkinlikler kategorisinde yer alan etkinlikleri incelemenizi öneririm.

Faydalı olması dileğiyle sağlıcakla kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*