Harici mi Dahili mi?

Merhaba Arkadaşlar, Anlattığımız konular sonrasında sizlerle yaptığımız Öz Değerlendirme Formlarını incelediğimizde en çok karıştırılan konulardan bir tanesinin Harici ve Dahili donanımların birbiri ile karıştırılması olmuştur. Bu konudaki eksiklerin giderilmesi amacıyla üstadım Osman Batur DAĞDEVİREN tarafından Scratch programında Harici mi Dahili mi? animasyonu hazırlamıştır.

Bu animasyonda Harici ve Dahili donanım kutucukları oluşturulmuş, donanımlar ise bu kutucukların altında rastgele yerleştirilmiştir.

Donanımların isimlerinden tutup sürükle bırak yöntemi ile doğru alan yerleştirmeniz gerekiyor.

Yerleştirme sonuçlarına göre puanlama veriyor. Hepsini doğru yapmaya çalışınız.

Animasyon Scratch Programında hazırlanmıştır. Yeşil bayrağa basarak başlatabilirsiniz. Tam ekran yaparak daha net çalışabilirsiniz.

Not: Oyun açılmaması halinde sayfayı yenileyiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

DAHİLİ Mİ? HARİCİ Mİ? OYUNU

Scratch programını kullanarak dersimize ait bir içerik oluşturmak çok keyifli. Bu açıdan çok değerli gördüğüm bu çalışma umarım işinize yarar arkadaşlar.

Bu Eğitsel Oyun Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

65 Comments

 1. Merhaba sevgili Özgür hocam ; Paylaştığınız bilgi ve içerikler son derece yararlı olmuştur bu konuda müteşekkirim. Sizden rıcam Dahili mi , Harici mi oyunu ve Bilgisayarda gördiklerim ve göremediklerim oyunu mail olarak atarmısınız . Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
  Saygılarımla
  Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni:
  Mesut Kalay

 2. sayın hocam scratch ile hazırladıklarınız dışındaki eğitsel oyunları indirdim scratch olanları gönderebilirseniz bunun gibi eğitsel oyunları şimdiden teşekkür ederim

 3. Selamun Aleyküm hocam,
  hocam eğer bir mahsuru yoksa harici mi dahili mi scratch oyunuyla yaptığınız çalışmanın kodlarını gönderebilir misiniz?

 4. hocam ben ödevi okuldada yaptım evdede yapıyorum bişey olmaz demi bu arada 100 aldım

 5. Yine 100 bugünkü yazılımdan 100 alacağım anlaşılan 😉 Eğer yazılınız varsa BAŞARILAR DİLERİM 🙂

 6. Hocam hepsini yaptım ve hepsi doğru oldu. Teşekkürler çok faydası oldu bugün bilişim yazılısı var umarım 100 alırım…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*