FIRST LEGO League Yarışmaları

Merhaba Arkadaşlar, Bilim Kahramanları Derneği yıllardır çok güzel FIRST LEGO League Yarışmaları düzenlemektedir. Geçen senelerde elimizde Lego seti olmadığından uzaktan izlemekle yetindik fakat bu sene setlerimizi alarak yarışmalara katılma kararı aldık.

Deneyimlerim sonucunda yarışma ile ilgili fikirlerimi bir sonraki sene sizlere daha detaylı aktarmaya çalışacağım. Bu sene sadece bilgilendirmesini yapıyorum. https://www.bilimkahramanlari.org/ sayfasını ziyaret ettiğinizde aşağıdaki etkinlikleri görebilirsiniz. Teker teker aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Minik Bilim Kahramanları Keşfediyor /FIRST ® LEGO® League Discover

Minik Bilim Kahramanları Keşfediyor / FIRST® LEGO® League Discover okul öncesi çocuklarına yönelik oyun tabanlı bir erken STEM programıdır. 4-6 yaş arası okul öncesi çocukları için düzenlenen program her sene farklı bir görev içeren tema kapsamında gerçekleşmektedir.

Çocuklar, öğretmenleri rehberliğinde sınıf içinde 4 kişilik gruplar halinde katıldıkları programda, tema özelinde hazırlanan LEGO® Education Keşif Seti ile gerçek dünya ile bağlantılı temayı keşfetmeye başlayacaklar.

Süreç içerisinde Keşif Seti modelini örnek alarak LEGO® Duplo parçaları ile kendi modellerini hazırlayan çocuklar ayrıca her hafta farklı görevleri tamamlamaya çalışacaklar. Öğretmenler için hazırlanan “Takım Çalışma Kılavuzu” rehberliğinde program boyunca çocuklar mühendisler gibi düşünüp hareket edecekler; gözlem, sorgulama, araştırma yapma becerilerini geliştirme fırsatı bulup, bolca soru soracaklar. Ayrıca öğrendiklerini karşılaştıkları yeni görevlerde kullanma becerileri kazanacaklar.

Tüm program boyunca eğlenmeyi unutmadan keşfetme ve takım çalışmasının keyfini FIRST® LEGO® League Öz Değerleri ile deneyimleyecekler.

Yaklaşık 10 haftalık programın sonunda sınıf içinde gerçekleşecek Kutlama etkinliği ile çocuklar, çalışmalarını ve tamamladıkları görevleri arkadaşlarına ve ailelerine gösterebilecekler ve yepyeni bir görevi takım arkadaşlarıyla birlikte tamamlamaya çalışacaklar.

Program sınıf içindeki çalışmalara ek olarak çocukların evde aileleriyle de etkinliklere devam etmelerine fırsat verecek bir bölüm daha içermektedir. Programın başında her bir çocuğa hediye edilecek “6 Tuğla – Ailemle Keşif Seti” ile evde de keşfetmeye devam edecek. Ailelerinin rehberliğinde yapacakları etkinlikler ile inşa ettiklerini sorgulayarak yeni fikirler üretecekler.

Detaylı bilgiye https://www.bilimkahramanlari.org/minik-bilim-kahramanlari-kesfediyor-fll-discover/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bizim bu yaş grubunda öğrencimiz olmadığı için katılmadık.

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor /FIRST ® LEGO® League Explore

Not: Başvurular 14 Eylül 2022 Saat 11:00 da başladı. 5 dakika içinde tamamlandı.

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Explore rekabetçi olmayan, el becerisi gerektiren, 6-10 yaş arası çocuklar için düzenlenen bir STEM programıdır.

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Explore her yıl yeni ve heyecanlı bir tema sunarak çocukların yaratıcılığını ateşler. En az 3, en fazla 6 çocuktan oluşan her takım özel LEGO Education Inspire Model (Yol Gösterici Model) ile gerçek dünya ile bağlantılı bu temayı keşfetmeye başlar.

Bu modeli başlangıç olarak kullanarak kendi yeni modellerini LEGO parçalarıyla tasarlarlar. Çocuklar LEGO Education WeDo ile çalıştıkça temel mühendislik ve programlama becerilerini öğrenir ve öğrendikleri kavramları kendi modellerini hareket ettirmek için uygularlar.

Detaylı bilgiye https://www.bilimkahramanlari.org/minik-bilim-kahramanlari-bulusuyor-fll-explore/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bu kategoride 2 takım ile katılmayı planlıyoruz. İlk deneyimimiz olacak yarışma sonunda düşünceleri paylaşacağım.

Bilim Kahramanları Buluşuyor /FIRST ® LEGO® League Challenge

blank

Not: Başvurular 24 Ağustos 2022 Saat 11:00 da başladı. 5 dakika içinde tamamlandı.

Bilim Kahramanları Buluşuyor, 9 – 16 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini “topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini” sağlayan dünyada 100 ülkeden minimum 4 maksimum 10 kişiden oluşan takımların katıldığı FIRST LEGO League Challenge isimli bilimsel içerikli uluslararası turnuvanın Türkiye ayağıdır.

Turnuvaya katılacak olan takımlar 18 yaş üstü gönüllü koçlarının ve danışmanlarının rehberliğinde haftada en az 1,5 – 2 saatlik bir çalışmayla, turnuva masasının üzerinde yer alan görevleri en kısa sürede yapan bir robot programlayıp tasarlarlar ve her sezon, tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun ile ilgili araştırma projesi yürütürler.

Tüm bu yolculuk sırasında takım çalışması, deneyim paylaşımı, arkadaşça rekabet kuralları, süreç odaklı olma ve duyarlı profesyonellik onlara rehberlik eder. Turnuvalara katılan çocuk ve gençler; hem bilim, sanat, teknoloji konularında, hem de ifade, dinleme, sunum, paylaşım, takım çalışması konularında eğlenceli bir deneyim yaşarlar. Bu deneyimler onların kendilerini geleceğin bilim insanı, mühendisi, etkin girişimcisi ve duyarlı dünya vatandaşı olarak hayal etmelerine teşvik eder.

Detaylı bilgiye https://www.bilimkahramanlari.org/bilim-kahramanlari-bulusuyor-fll-challenge/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bu kategoride katılım yapmak istedik ama başaramadık. Seneye daha erken girerek katılmaya çalışacağız.

Yarışmalara ilgi bir hayli fazla. Saat 11:00 da açılan sisteme başvurular yaklaşık 5 dakikada doluyor ve yedeklere kalıyorsunuz. Yedeklerde pek sıra geldiği söylenemez. Katılmak isteyenlerin gelecek sene duyuruları takip edip hızlı hareket etmeleri gerekmekte.


Bu sene katılacağımız veya katılmayı düşündüğümüz yarışmaları paylaşmaya çalışacağım. Diğer yarışmalar ve takvim için Yarışmalar ve Etkinlikler sayfasını takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*