Donanım ve Yazılım Sunumu

Merhaba Arkadaşlar, Hemen başta belirtelim Donanım ve Yazılım Sunumu eski müfredata göre hazırlanmış detaylı bir sunumdur.

Donanım ve Yazılım konusunu eski müfredatta birkaç haftaya yayılıp kendi işleme tarzımıza göre detaya inerek işliyorduk. Bu sebeple önümüzde sınır yoktu. Fakat yeni müfredat ile yeni sunum yapılmış ve gayet yüzeysel geçilmiştir. Bu sebeple bu sunumu artık kullanmıyorum.

Fakat kullanmak isteyen arkadaşlar için hazırda tutuyorum. Detaylar aşağıda umarım işinize yarar.

BİT’in Temel Kavramları başlığı altında yer alan Donanım ve Yazılım konusu için hazırlanan sunuyu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bilgisayarında Microsoft Office programı olmayan, telefon veya tabletle sunumlara çalışmak isteyen öğrencilerimiz için eklenmiştir.

Sunum üzerinde çalışırken fare ile tıklayarak ilerleyiniz. Sunum altındaki ileri geri tuşları ile geçmeniz halinde sayfa içi animasyonlar görünmeden diğer sayfalara atlayacaktır.

Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim.


DONANIM YAZILIM SUNUMU GÖRÜNTÜLEYİCİ


Sunumu Powerpoint Belgesi pptx uzantılı olarak bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Sunumu ben hazırlamadım. Ahmet SOYARSLAN’ın sitesinden hazır olarak aldığımdan dolayı site üzerinden indirme linkini paylaşmıyorum.

Sunumun orjinal halini bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız  Ahmet SOYARSLAN’ın http://biltek.info/btyders/etkinlikler/ sitesi üzerinden indiriniz. Emeğine saygı gösterip teşekkürü çok görmeyiniz.

Donanım ve Yazılım Sunumu sunum Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

26 Comments

 1. Bilgisayarın gözle görülebilen ve elle tutulabilen kısımlarına donanım denir. Örnek olarak ekran,klavye,sabit disk,fare,yazıcı. Donanımlar kasanın dışında olabileceği gibi içersinde de yer alır.Kasa içerisinde yer alan donanımlara dahili donanım,kasa dışında yer alan donanımlara ise harici donanım denir.

 2. Yazıcı:bilgisayardaki görüntüyü dışarı çıkarmamızı sağlar

  Fare:bilgisayarın içindeki uygulamaları seçmemizi sağlar

  Tarayıcı:elimizdeki görüntüyü bilgisayara aktarır

  Ekran:bilgisayardaki yaptığımız işlemleri görmemizi sağlar

  Anakart: Diğer tüm donanımların takıldığı kasa içerisinde en büyük yer kaplayan donanımdır.

 3. Fare; ekrandaki öğeleri secmemizi veya hareket ettirmemizi sol tuş veya sağ tuşlara tıklayarak işimizi yapmamızı sağlayan bir parcadir.

  Klavye; bilgisayarın en önemli giriş elemanıdır. Iki tip klavye vardır F klavye ve Q klavye.

  Monitör; ekran bilgisayarı işlemcisinden gönderilen sinyalleri gözün görebileceği şekilde görüntüye dönüştüren cihazdir.

  Yazıcı; elektronik ortamdaki grafik yada metinleri bir kağıt üzerine işleyen alettir.

  Tarayıcı; yazı fotoğraf gibi belirli görsel simgeleri tanıyabilen ve bunu bilgisayar ortamına aktarabilen aygittir.

  Mikrofon;elektrik akımı etkisiyle sesi uzakta bulunan bir alıcı aygita ulaştıran araç tır.

  Modem; uzak yerlerdeki bilgisayarlar arasındaki bilgi iletisimini telefon hattı aracılığıyla sağlayan aygittir.

  Soğutucu fan; temel donanımlarını soğutmaya ve hızlandırmasını sağlayan pervane şeklinde olan ekipmana fan denir.

 4. AĞ KARTI:Bilgisayarın bir ağa veya başk bir bilgisayara bağlanmasını sağlayan donanımdır.

  SOĞUTUCU FAN : Kasa içerisindeki ısıyı düşürmeye yarayan donanımdır.

  SES KARTI: Bilgisayara ses girişini ve çıkışını sağlar.

  TÜMLEŞİK ONBOARD KART: Günümüzde bir çok donanım anakart üzerinde yer almaktadır.Örneğin,ses kartı,modem,a kartı,ekran kartı gibi.Bu şekilde ayrıca takılması gerek duyulmayan,anakart üzerine gelen donanımlara tümleşik donanım denir.

 5. AĞ KARTI: Bilgisayarın bir ağa veya başka bir bilgisayara bağlanmasını sağlayan donanımdır.

  SOĞUTUCU FAN: Kasa içerisindeki ısıyı düşürmeye yarayan donanımdır.

  SES KARTI: Bilgisayara ses girişimini ve çıkımınını sağlar.

  TÜMLEŞİK ONBOARD KART: Günümüzde bir çok donanım anakart üzerinde yer almaktadır .Örneğin ,ses kartı,modem,ağ kartı gibi.Bu şekilde ayrıca takılması gerek duyulmayan,anakart üzerinde gelen donanımlardır.

 6. Değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların, birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak, görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır.
  Yazılım, elektronik cihazların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isimdir.
  Bir başka deyişle var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı ifadeler bütünüdür.

  Donanım

  Donanım, bir iş ya da görevin yapılması için sahip olunan alet-edevat, (eski dilde teçhizat) demektir. Günlük kullanımda bu sözcük genellikle bilgisayar donanımı kavramını çağrıştırır.

  Diğer anlamları
  Bir gemi direğine, bir yelkene veya başka bir parçaya bağlı bulunan halat ve makara vb. manevra araçları.
  Tesisat, döşem.
  Bilgisayar donanımı: Bir bilgisayarda bulunan fiziksel birimler. Bilgisayar alanında genel terim olarak hardware olarak tabir edilir.
  Donanım yazılımı
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Donanım yazılımı (İng: firmware), sayısal veri işleme yeteneği bulunan her tür donanım yazılımlara verilen addır. kendisinden beklenen işlevleri yerine getirebilmesi için kullandığı donanım yazılımları genellikle kullanılan mikroişlemcinin komut seti ile yazılmış olan yazılımlardır. Bazı mikroişlemci kontrollü elektronik donanımların yazılımları; olası hata ve eksikliklerin giderilmesi veya güncel gereksinimlerin karşılanabilmesi gibi amaçlar ile yenilenebilir.

  Genel Bakış
  Gelişen teknoloji ile maliyetleri azalan, yetenekleri artan ve boyutları küçülen mikroişlemciler, karmaşık işlevler yerine getiren elektronik gereçlerde ile sıklıkla kullanılmaktadır. Mikroişlemcilerin kullanımı ile elektronik cihazların yapılarını basitleştirmek, yeteneklerini ileri derecede arttırmak ve maliyetlerini ucuzlatmak mümkün hale gelmiştir.

  Cep telefonları, sayısal fotoğraf makineleri, MP3 çalarlar gibi bilgisayarlar ile iletişim kurabilen donanımlar ve CD okuyucu/yazıcılar, grafik kartları, bilgisayar ana kartları gibi bilgisayar donanımları mikroişlemci kontrollu elektronik donanımlara örnek olarak verilebilir.

  Güncelleme

  Yenilenebilir/güncellenebilir yazılım özelliği olan donanımlarda dahili yazılımlar EPROM veya EEPROM gibi (Elektrikle silinebilir yazılabilir sadece okunabilen bellek – İng: Electrically erasable programmable read-only memory) belleklerde saklanılır. Dahili yazılımlar gerek duyulan durumlarda, üretici kuruluşlar tarafından genellikle ücretsiz olarak dağıtılan yenilemeler ile güncellenebilir.

  Türkçe desteği olmayan bir cep telefonunun, Türkçeyi destekler hale gelmesi için dahili yazılımının Türkçe destekli olanı ile değiştirilmesi işlemi güncelleme/yenileme işlemine örnek olarak verilebilir.
  Genellikle bir bilgisayar ile kurulan bağlantı aracılığı ile yapılan bu işleme güncel kullanımda “ROM’u update etme”, “ROM’u flash etme” gibi kendine has adlar da verilmektedir.

  Kaynak: Yazılım ve donanım nedir? https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/312297-yazilim-ve-donanim-nedir.html#ixzz4PSDw2yFo

 7. AĞ KARTI: Bilgisiyarın bir başka ağıa bağlanmasını sağlayan donanımdır.

  SOĞUTUCU FAN: Kasanın içindeki ısıyı soğutur.

  SES KARTI. Bilgisiyara ses girmesini sağlayan donanımdır.

  BİRLEŞİK DONANIM: Bir çok donanım ana kart üzerindedir.Örnek olarak ağ kartı

  ekran kartı ve benzeri şeyler.

  5/D BURAK ARDA TOSUNOĞLU

 8. Merhaba
  Fare: işaretçi olarak bilinir.
  Klavye: bilgisayara bilgi girmemizi sağlar.
  Ekran:bilgisayarın görüntü donanımıdır.
  Yazıcı : Bilgisayarda üretilen resim ,yazı ve şekil grafikleri kağıda aktarır

 9. Ağ Kartı:Bilgisayarın bir ağa veya başka bir bilgisayara bağlanmasını sağlayan donanımdır.

  Soğutucu Fan:Kasa içerisindeki ısıyı düşürmeye yaresmi olan pervanelerdir.

  Ses Kartı:Bilgisayara ses girişini sağlayan donanımdır.

  Tümleşi\Birleşik Donanım:Günümüzde bir çok donanım ana kart üzerinde yer alır.
  Örneğin ses kartı ,modem,ağ kartı,ekran kartı gibi.

 10. FARE:ekrandaki. şeyleri seçmeni zi. sağlar.

  KLAVYE: Daktiloya. benzer. donanımı. ile
  yazı yazmanızı sağlar.

  EKRAN:. ekrandaki. işlemleri. görmemizi
  sağlar
  YAZICI:. bilgisayardaki. şeyleri çıkarmamızı
  sağlar.
  TARAYICI: kağıt üzerindeki. bilgiyi. bilgisayara
  geçer.

  GÖKTUĞ. BOZKURT

  5/D

  ??

 11. Bilgisayar yazılımları genel olarak 3 ana grupta incelenebilir. Bunlar:

  1- Sistem Yazılımları (System Software): Bilgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, derleyiciler (compilers) (Yazılım programında, yazılan programı makine diline çeviren program), çeşitli donatılar (facility) gibi yazılımlardır.

  2- Uygulama Yazılımları (Application Software): Bu kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan örneğin çek, senet, stok kontrol, bordro, kütüphane kayıtlarını tutan programlar, bankalardaki müşterilerin para hesaplarını tutan programlar vs. gibi yazılımlardır.

  Bütün sistem programları içinde en temel yazılım işletim sistemidir ki, bilgisayarın bütün donanım ve yazılım kaynaklarını kontrol ettiği gibi, kullanıcılara ait uygulama yazılımlarının da çalıştırılmalarını ve denetlenmelerini sağlar.

  3- Çevirici Yazılımlar: Herhangi bir dilde yazılan programı makine diline çeviren yazılımlardır.

  Uygulama yazılım türleri nelerdir ?
  1- Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları

  2- Özel Amaçlı Uygulama Yazılımları

  Yazılımlara örnekleri
  1- microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)

  2- Winrar

  3- Norton

  4- Winamp çeşitli kategorilerdeki örnek yazılımlardır.

  Hizmet Yazılımları nedir?
  Hizmet (Utility) yazılımları, genel sistem destek işlemlerini yapmak için kullanılan programlardır. Diskleri biçimlendirmek, dosyaları kopyalamak, disklerdeki programları yedeklemek, dosya sıkıştırma, dosya transfer (ftp), klavye düzenleme, disk yüzeyini düzenleme(fdisk, partition magic), virüs temizleme gibi işlemleri yaparlar. Çoğu işletim sistemi hizmet yazılımlarının yaptığı işlerin çoğunu yapmaktadır. Fakat bazı durumlarda hizmet yazılımları ayrı bir paket olarak daha güçlü özelliklerle üretilmektedir.

  Zararlı Yazılım nedir?
  Bilgisayarlara,faydalı yazılımlara zarar veren, kullanıcı dosyaları üzerinde tahribat yapan, kullanıcı bilgilerini çalan yazılımlara zararlı yazılımlar denilmektedir.

  Zararlı yazılımlar kendi kendilerini çoğaltabilen, bir bilgisayardan diğerine yayılabilen ve çoğu kez bilgisayar sistemlerine kasten zarar vermek için yazılmış programlardır.

  Her yazılım her bilgisayarda çalışır mı ?
  Bilgisayarda hangi işletim sistemi kurulu olduğundan bağımsız şekilde çalışabilen yazılımlar üretebilse de, pek çok yazılım tek bir işletim sisteminde çalışacak şekilde üretilir. Ayrıca her yazılımın çalışmak için gereksinim duyduğu farklı donanım özellikleri olabilir ve bu donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda bu yazılımı çalıştırmak mümkün olmayabilir.

  Casus yazılım nedir?
  Casus yazılım tanıtım kişisel bilgi toplama veya onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme gibi belirli davranışları gerçekleştiren yazılımlar için kullanılan genel bir terimdir.

  Özgür yazılım nedir?
  Özgür yazılım kavramı, kullanıcıların, yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlükleriyle ilgili bir kavramdır.

  Bir yazılımın özgür yazılım olabilmesi için hangi şartları taşımalıdır ?
  1- Herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğüne,

  2- Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğüne (Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu iş için önkoşuldur. ),

  3- Kopyaları dağıtma özgürlüğüne,

  4- Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi yayınlama özgürlüğüne kullanıcılar sahipse o yazılım özgür yazılımdır.

 12. Anakart: Diğer tüm donanımların takıldığı kasa içerisinde en büyük yer kaplayan donanımdır.
  İşlemci: Bilgisayardaki matematiksel ve mantıksal tüm işlemlerin yapıldığı donanımdır.
  Ekran Kartı:Görüntüyü işler ve işlenen görüntünün ekrana aktarılmasını sağlar.
  Ram (Bellek):bilgilerin geçici olarak saklandığı donanım birimidir.
  Harddisk(Sabit Disk):Verileri kalıcı olarak saklamak için kullanılan bir saklama birimidir.
  Güç Kaynağı: Bilgisayarın tüm parçalarına gerekli gücü sağlayan donanımdır.
  Ağ Kartı:bilgisayarın bir ağa veya başka bir bilgisayara bağlanmasını sağlayan donanımdır.
  Soğutucu Fanlar: Kasa içerisindeki ısıyı düşürmeye yardımcı olan pervanelerdir.
  Ses Kartı: Bilgisayara ses girişini ve çıkışını sağlayan donanımdır.
  Tümleşik (Onboard Kart): Günümüzde bir çok donanım anakart üzerinde yer almaktadır.Örneğin ses kartı,modem,ağ kartı,ekran kartı vb. Bu şekilde ayrıca takılmasına gerek duyulmayan anakart üzerinde gelen donanımlara Tümleşik donanım adı verilir.

 13. Fare işaretci olarak bilinir. Kablosuz ve kablolu olabilir. Klavye bilgisayarı bilgi girmemizi sağlayan dakitilo benzeri. Kasa kasayı,vücamızdaki iskelet olarak düşünebiliriz. Yazıcı bilgisayarda uretilen resmi,yazi,sekil ve grafikleri kağıda aktarılan donanımdır.Ekran bilgisayarının görüntülü donanımıdır.Bilgisayarda istediğiniz dosyaya girebiliyoruz.

 14. FARE Bilgisiyarda işaretcidir.Bilgisiyardaki uygulamalara girmemizi sağlar.

  Klavye Bilgisiyara yazı yazmamızı sağlar.

  EKRAN Görüntünün geldiği yerdir.

  YAZICI Bilgisiyardaki yazı rezim ve benzeri şeylerin kağıda çıkarır.

  5/D

  BURAK ARDA TOSUNOĞLU

 15. Fare:İsaretci Ok Klavye:Bilgi girmemizi saglar Ekran:Bilgisayarın Görüntü donanımıdır Yazıcı:Bilgisayarda yazdığımız bir seyi kağıda cıkarır Web Kamera:Bilgisayara Görüntü cıkarır Anakart:Tüm Donanımların bağladığı ve biriyle iletisim halinde halinde olmasını sağlayan en büyük parcadır.

 16. Fare:İşaretci olarak bilinir. Ekrandaki ok işaretini yani imleci hareket ettirmeye yarar.
  Klavye:Bilgisayara bilgi girmemizi sağlayan daktilo benzeri donanımdır.
  Ekran:Bilgisayarın görüntü donanımıdır.
  Yazıcı:Bilgisayarda üretilen resim,yazı,şekil ve grafikleri kağıda aktaran donanımdır.

 17. Fare:İşaretçi olarakta bilinir.Ekrandaki ok işaretini yani imleci hareket ettirmeye yarar.

  Klavye:Bilgisayara bilgi girmemizi sağlayan daktilo benzeri donanımdır.

  Ekran:Bilgisayarın görüntü donanımıdır.

  Yazıcı:Bilgiseyarda üretilen resim, yazı.,şekil ve grafikleri kağıda aktaran donanımlı.

 18. FARE:Ekrandaki imleci kontrol ederek bilgisayarı daha kolay kullanmamızı sağlar.
  KLAVYE:Bilgisayara bilgi girmemizi sağlar.
  EKRAN:Bilgisayarda yaptığımız işlemleri görmemizi sağlar.
  KASA:Bilgisayarın anakart,ekran kartı gibi iç donanımlarının bulunduğu kapalı kısımdır.
  YAZICI:Bilgisayardaki herhangi bir belgeyi kağıda aktarmamıza yarar.
  TARAYICI:Herhangi bir belgeyi bilgisayar ortamına aktarmamızı sağlar.
  WEB KAMERASI:Bilgisayara görüntü aktarmamızı sağlar.
  ANAKART:Tüm donanımların bağlandığı ve birbiriyle iletişim halinde olmasını sağlayan en büyük parça.

 19. Fare.işaretçi olarak bilinir ok işareti ilerlemesini saglar. Kablolu ve kablosuz olabilir. Günümüzde optik lazer çareler kullanılır. Klavye:bilgisyarin bilgi girmesini sağlayan daktilo benzeri klavye sol köşede Q veF harfleri bulunur. Ekran:bilgisayar görüntü ve donanimdir. Ekranda yapılan işlemeleri ekranda görmemizi sağlar.Yazıcı: bilgisayar da üretilen resumlerin gözükmesine sağlayan arac Yazıcı bir yazıyı resmi çıkarmak için tarayici lazim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*