Biraz Hareketlenelim Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar;

Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Scratch’i Keşfediyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.2.2. Blok tabanlı programlama aracında sunulan bir programın işlevlerini açıklar.
  • 6.5.2.3. Blok tabanlı programlama aracında sunulan bir programın hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.4. Blok tabanlı programlama aracında sunulan bir programı verilen ölçütlere göre geliştirerek düzenler.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinliğimizde Scratch programına giriş yapıp basit bir uygulama yapacağız. Yapacağımız uygulamanın bitmiş hali aşağıdaki gibidir.

UYGULAMA

İlk olarak bilgisayarımızda kurulu olan scratch programını açalım. Eğer kurulu değilse çevrimiçi olarak scratch kullanacaksanız https://scratch.mit.edu/ adresini ziyaret edelim.

NOT: Çevrimiçi kullanacak arkadaşlar Chrome ile girerseniz sıkıntı yaşamazsınız. Scratch 3.0 güncellemesi olduktan sonra internet explorer vb tarayıcılar çalışmamaktadır.

Uygulama için kılavuz kitapta verilen bilgileri pdf olarak aşağıya ekliyorum. Bilgisayarınıza indirebilir veya bu sayfa üzerinden adım adım yapabilirsiniz.

Uygulama ile ilgili görüşler.

Arkadaşlar uygulama çok basit giriş etkinliği niteliğinde olup hedefe ulaşınca ödüllendirme, çizgilere değince cezalandırma gibi özellikler ekli değildir. Kılavuz kitaba göre giriş etkinliği olarak planlandığından ekledim. Öğrenci seviyenize göre farklı etkinlikler yapabilirsiniz.

Scratch öğretimi için sırasıyla hazırlanmış etkinliklerimize
https://ozgurseremet.com/category/scratch/ornek-scratch-projeleri/ sayfasından ulaşabilirsiniz. 1. Etkinlikten başlayarak sırayla gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı etkinlikleri atlayabilir veya bir ders içinde birleştirebilirsiniz.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.