Bilişim Teknolojileri ve Yazılım DYK Kurs Planı

Merhaba Arkadaşlar 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Covid-19 salgını sebebiyle okullarda DYK kursları kapsamında Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi açılmayacağından DYK planı hazırlanmayacaktır.

Olur da ihtiyaç duyan birisi olur diye yazıyı kaldırmıyorum geçen senenin çalışmasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım DYK Kurs Planı maalesef 2019-2020 yılında da EBA üzerinde paylaşılmıyor. Temel derslerin Destekleme ve Yetiştirme Kurs planları paylaşılıyor. Bizim dersin bir planı bulunmuyor.

Yani iş başa düştü ve planı hazırlamaya başlayacağız. Fakat DYK planı hazırlarken yeni yönergeye uymamız gerekiyor. Geçen sene kullandığımız yönergelerde değişiklikler yapacağız.

Merak edenler 2019-2020 Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzuna link üzerinden ulaşabilirler.

Planda en önemli kısım çalışma takvimi olarak karşımıza çıkıyor. Bizde planı bu takvime göre hazırlayacağız.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları Çalışma Takvimi
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Çalışma Takvimi

Takvimimiz yukarıda gördüğünüz gibi. Şimdi planı hazırlarken nelere dikkat ettik bakalım.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım DYK Planı Önemli Notlar

 • Öncelikle plan yukarıda gördüğünüz çalışma takvimine göre YILLIK olarak planlanmıştır. 2019-2020 Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu kursların eskisi gibi dönemlik değil yıllık olarak planlanması gerektiğini göstermektedir.
 • Yine kılavuzda göründüğü gibi ders saatleri en az 2 ders saati olarak planlanmıştır. Haftalık daha fazla ders vermeyi düşünüyorsanız saatleri artırmanız gerekmektedir.
 • Kurs planı hazırlanırken öğretim programı uyumlu olması gerektiği belirtildiğinden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 24/01/2018 tarih ve 47 sayılı kararıyla kabul edilen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi ( 5. ve 6. sınıflar) Öğretim Programına göre hazırlanmıştır.
 • Plan öğrencilerin yıllık planı ile uyumlu olması gerektiğinden yıllık plandaki kazanımlar eklenmiştir. Kursa başvuran öğrencilerin ilgi ve yetenekleri düşünülerek 1. dönem plan haricinde içerik olarak Kodlamaya giriş eğitimleri ağırlıklı verilecek olup 2. dönem işlenecek robotik konularına öğrenciler hazırlanacaktır.
 • Excel dosyası içerisinde 5. ve 6. sınıflar için ayrı ayrı plan hazırlanmıştır.
 • Yeni e-kılavuz incelendiğinde kursların aylık değerlendirilmesi gerektiği görülmektedir. Planda her ay sonuna değerlendirme yapılacağı belirtilmiştir. Dilerseniz düzenleme yapabilirsiniz.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında ben DYK yapmayacağım. Siteye gelen sadık ziyaretçilerim boş dönmesinler diye oturup sizler için hazırladım. Umarım işinize yarar. Güncelleyerek daha güzelini yaparsanız bana atabilirsiniz. Diğer arkadaşların da faydalanması için eklerim.

2019-2020 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım DYK Kurs Planı Yıllık

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf ve 6. Sınıf Yıllık Destekleme ve Yetiştirme Kurs Planını indirmek için tıklayınız.

Arkadaşlar bu hazırladığım plan benim hiçbir işime yaramayacak. Çünkü bu sene DYK açamayacağım. Dolayısıyla planı kontrol etme ve hatalarını giderme gibi bir şansım yok. Sizler için hazırladığım bu planda Eksik ve hataları yerleri tespit ederseniz lütfen bilgi verin düzelteyim.

Planı en iyi haline sizlerle birlikte getirebiliriz. Teşekkürler.

Dosya Linki Güncelleme Tarihi: Bu Plan 08.09.2019 tarihinde Saat 01:00 da güncellenmiştir. Daha önce indirmiş olanlar ziyaretçilerimiz link üzerinden güncel sürümü indirebilirler.


Bilişim Teknolojileri dyk kurs planı

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi dışındaki branşlar Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü sayfasından kurs planı indirebilirler.


Dersimizin diğer evraklarına aşağıya eklediğim Bilişim Öğretmeni Evrak Çantası sayfasından ulaşabilirsiniz. Orada bulamadığınız evraklar sitede paylaşılmamış demektir. İstek halinde yoğunluğuma göre paylaşabilirim.

Faydalı olması dileğiyle.

56 Comments

 1. hocam merhaba
  emeğinize sağlık
  sadece kodlamadan oluşan bir plan var mıdır acaba elinizde

  • Merhaba hocam, DYK kursları müfredat ile uyumlu gitmek zorunda olduğundan planları bu şekilde hazırlamak zorunda kaldım. Ama yıllarca bende plana uymadan direk kodlama vererek devam ettim. Aşırı talep var bu konuda seneye hem etkinliklerini oluşturup hemde planını yapmayı planlıyorum. Bu sene başladık bir kere böyle gidelim hocam.

 2. Hocam siz olmasanız gerçekten bu kadar düzenli ve güncel planları bulmak zor oldu artık. Dar zamanda ve yoğun iş zamanları bu yapılan hizmet ilaç gibi geliyor. Verdiğiniz emekler için teşekkür ederiz.

 3. 2019-2020 Eğitim öğretim yılı takviminde 1. dönem ara tatili sadece beş(5) gün olduğu için hafta sonu dyk kursu yapanlar için uygun değil. Örneğin 18 kasım ile 24 kasım arası dyk kursu planlanmamış. Onu düzeltebilir misiniz

  • Hocam normalde benim kursum yok. Arkadaşlara söz verdiğim için hazırladığımdan gözümden kaçmış olabilir. Fırsat bulunda tekrar bakacağım teşekkür ederim.

  • Maalesef hocam yaz kursu planlamadım ama iki plan birleştirilebilir veya ikinci dönem planları uygulanabilir diye düşünüyorum. Kursları sonuçta 5. sınıftan 6. sınıflara geçenlere açabiliyoruz. Dolayısıyla 6. sınıf planlarından faydalanılabilir. Şuan ağırlıklı robot yarışmasına hazırlanıyorum vaktim olsa birşeyler hazırlamaya çalışırdım 🙁

 4. hocam öncelikle emeğinize sağlık, kurslar mart ayında başlıyor ama planlar şubat ayından itibaren bir yanlışlık mı var?

  • Şubat ayının 25 inden itibaren başlıyor hocam hafta içi kurs yapanlar pazartesiden itibaren başlayabilir. Ben mesela yarın ilk kursumu yapacağım o yüzden o şekilde yazdım ama siz ay yerine direk tarihleri de girebilirsiniz.

 5. Hocam Teşekkür Ederim. Eline Sağlık. Evrak işleri gerçekten büyük zulüm benim için. Sayende birçok evrağı kolayca edinebiliyoruz. Saygılarımla.

 6. Hocam öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Güzel bir başlık altında toplamışsınız DYK planlarını. peki yaz dönemi için herhangi bir çalışmanız oldu mu?

 7. EMEĞİNE SAĞLIK HOCAM. GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  5 VE 6 LAR İÇİN AYNI PLANI KULLANIYORUZ ANLADIĞIM KADARIYLA.

   • merhaba Hocam ben sizin dokümanlardan yararlanıyorum bütün derslerim de ve çok teşekkür ediyorum. Hafta sonu kurslarında sayı az olduğu için Kodlama çok eğlenceli oluyor ve çocuklar çok çabuk öğreniyor ancak hafta içi 40 neredeyse bazı sınıflar ne yapabilirim bir öneriniz var mı ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*