İletişim Araçları Ev Ödevi

Merhaba Arkadaşlar, İletişim Araçları Ev Ödevi ile bu hafta işlediğimiz konulardan en önemlilerinden biri olan forumlar konusu hakkında etkinlik yapacağız.

Not: Arkadaşlar bu etkinliği eski müfredata göre hazırlamıştım. Güncellenen müfredat ile etkinlikler arasından kalktı fakat 404 hatası almamak için sayfayı silmedim. Hafta ile ilgili etkinliklere İletişim Teknolojileri ve İşbirliği sayfasından ulaşabilirsiniz.

İletişim Araçları Ev Ödevi Forumlar
İletişim Araçları Ev Ödevi

Yukarıda popüler forum siteleri verilmiştir. Bu forum sitelerinden bir tanesini seçip siteye giriniz. Forum sitesinde sizinde işinize yaracak bir konu bulunuz. Bulduğunuz konunun linkini paylaşarak konu hakkında bilgi veriniz. Eğer mümkünse bu sitelerden birine üye olup ilgilendiğiniz konularda yorum yazıp yazdığınız yorum sayfasının linkini paylaşınız.

Not: Yukarıda verilen siteler dışında kendi bulduğunuz veya kullandığınız forum sitelerinide yazabilirsiniz.

Üye olup forumlarda tartışmalara katılan arkadaşlara ekstradan not verilecektir. Forum tartışmalarında öğrendiğimiz kuralları ihmal etmeyiniz.

Örnek yorum formatı 1:

http://www.chip.com.tr/forum/windows-10-getirdigi-yenilikler-nelerdir_t298484.html

Yukarıdaki bağlantıyı okuyarak Windows 10 sisteminin getireceği yenilikler hakkında fikir sahibi oldum. Windows 10 sürümünün çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Örnek yorum formatı 2:

Chip Online Forum sitesine üye oldum.

http://www.chip.com.tr/forum/windows-10-getirdigi-yenilikler-nelerdir_t298484.html

Yukarıdaki bağlantıyı okuyarak Windows 10 sisteminin getireceği yenilikler hakkında fikir sahibi oldum. Ayrıca konuya başka bir yerde okuduğum yeni özelliklerden birkaçını ekledim.


İletişim Araçları Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan  5. Sınıf – Hafta 11 – İletişim Teknolojileri ve İşbirliği ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

237 Comments

 1. http://www.guvenlicocuk.org.tr

  Bu sitede oyun, kitap, haber,sosyal ağlar ve internet ile bunların tehlikeleri çocukları bilgilendirme, sohbet, paylaşım gibi pek çok konu hakkında yararlanabileceğimiz bir çocuk sitesidir. Ben üye olduğumdan beri çok memnunum.

 2. Chıp online Sitesi

  Ipad ekran parlaklığı sorununun nedenini öğrendim :

  Ipad’im kendi kendine ekran parlaklığını 1-2 tık kısıyor.Nedeni nedir?

  ışık sensörünün olması olabilir.Kısık olması daha iyi.

 3. wttps://www.forumtr.com/forum/vizyona-girecek-filmler/mart-ayında-vizyona-girecek-filmler2017.html

  2017 yılının mart ayında vizyona girecek filmleri öğrendim.

 4. http://www.chip.com.tr/haber/en-az-arizalanan-sabit-disk-hangisi_61208.html

  Bulut yedekleme ve depolama hizmetleri için çok sayıda sabit diskten faydalanan Backblaze, disklere yaşadığı tecrübeleriyle ilgili yıllık raporlar hazırlayıp bunları paylaşıyor. Firma şimdi de 2015 yılının raporunu bizlerle paylaştı.

  Peki veri depolama konusunda en güvenilir, arıza çıkarma ihtimali en düşük sabit disk hangisi? Blackblaze’in 56.224 mekanik sabit diskten topladığı istatistiklere göre en güvenilir marka, yüzde 1 arıza oranıyla HGST. Toshiba ve Seagate sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 4 arıza oranına sahipken Western Digital’ın yüzde 7 toplam arıza oranı, testin kaybeneni olduğunu gösteriyor. ozet olarak sabit disk ler hakkında ogrendigim seyler yukarda yazıldıgı gibidir .

 5. http://www.donanimhaber.com/televizyonlar/haberleri/Kaza-nedeniyle-LG-OLED-panel-uretim-tesisi-uretime-ara-verdi.htm

  Gectiğimiz günlerde LG güney koredeki OLED üretim tesisinde nitrojen gazı sızıntısı sonrasında iki çalışanın öldüğü dört çalışanında yaralandığı gündeme gelmişti ancak kaza firmayı biraz etkiliyecek gibi duruyo
  Güney kore işci ve işveren bakanlığı kazanın başlıca araştırılması için LG fabrıkayı kapatmasını talep etti fabrika araştırma bitene kadar kapatılacak ve üretime ara verilecek
  LG kapatma kararının satışlara bir etkısı olmagını düşünüyor zira halen stoklarda yeterli miktarda ürün var ancak CES 2015 fuarında ödül alan ART SLİM OLED televizyon serisi gibi henüz piyasaya çıkmamış piyasada çıkış tarihinde gecikmeler yaşanacağı tahmin ediliyor elbette magdurların ve tesisin iş güvenliği saylanması herşeyden önemli bu doğrultuda uzaması ihtimali mevcut ve bu ihtimalin LGnin yeni ürünlerinde sıkıntı olacagı düşünülüyor

 6. http:/www.shiftdelete.net/yazılım-haberleri/388942
  İşletim Sistemi Pazarında son durum
  İşletim Sistemi pazarına yönelik kasım ayına sonuçları yayınlandı.Windows 8 ve 8.1 kontrollü yükselişini sürdürürken Windows7 ve XP yavaş yavaş düşüş gösteriyor.

 7. http://www.chip.com.tr/ozel/iphone-6/
  Ben bu konuda İphone 6 ‘nın dikkat çeken özelliklerini öğrendim.
  * 4.7 inç ekran
  * Nano-SIM
  * 4G desteği
  * 129 gram
  * 6.9 mm
  * Yenilenmiş tasarım
  * iOS 8 işletim sistemi gibi.. Bunun dışında İphone 6’nın bize piyasanın en güçlü kamerası ve en iyi pil ömrünü sunduğunu öğrendim.

 8. Göz Hastalığı İçin İlk Yardım

  İlk yardım ve hemen sonrası gerekli yere başvuru önemlidir.

  Göze Birşey Kaçtığında

  Asla gözünüzü oğuşturmayın. Üst göz kapağını kirpiklerden tutarak alt göz kapağının derinliklerine kaçan kaçan cismi hareket ettirecek ve birkaç kez göz kırpmak ile cisim gözden çıkacaktır. Gözlerinizi açıp soğuk suyla gözü yıkamanız da yararlı olur. Eğer çıkaramazsanız, uğraşmayın ve hekime başvurun.

  Göze Sert BIr Çarpma Olmuşsa

  *Ağrı ve şişmeyi önlemek için hemen, 15 dakika süreyle soğuk baskı uygulayın (buz ya da soğuk suya batırılmış havlu ya da bez parçası ile).

  Göz ya da Kapaklarda Kesi Varsa

  *Gözü gevşek olarak bandlayın ve hemen hekime başvurun. Asla baskı uygulamayın, gözü oğuşturmayın.

  Kimyasal Yanıklar

  Gözü hemen suyla yıkayın. Bu sırada göz kapaklarını açmanız gerekir. Başı temiz bir su kaynağının (kabın) içine sokup gözlerinizi açarak da yapabilirsiniz. Bu işlem en az 15 dakika sürmelidir. Bu arada gözün oynatılması (sağa-sola, yukarı-aşağı), iyice yıkanmasını sağlar. Kapama uygulamayın. Yıkadıktan sonra hekime başvurun.

  UNUTMAYIN erken, doğru tedavi ile görme korunur ancak yine unutmayın ki, korunma ve ilk yardım Çok daha önemlidir.

 9. m.chip.com.tr/forum/70-lerin-turkce-populer-sarkilari-41-adet_t298848.html
  eskideki olan ünlüleri gördum burada.

  1 Tayfur-işini bilirsin
  2 Orhangencebay-hatasız kul olmaz
  3 Müslüm gürses-sensiz olmaz
  4- Hakkıbulut-ikimiz 1 fidanın
  5-fettahcan-duvar

 10. http://shiftdelete.net/bbm-android-weara-geliyor-57479

  BlackBerry messenger dikkat çekmeye başladı.Yaptıkları uygulama Android wear ile çalışır hale gelecekmiş.Sesli komut sayesinde söylediklerimizi birer metin dosyası haline getirebilecekmiş.Ve bu uygulama bu yılın başlarında gerçekleştireceklermiş.Bu uygulamaya ise BBM uygulaması denecekmiş.Akıllı saatler için uygulanacakmış.

 11. Chip Online sitesine üye oldum.

  http://www.chip.com.tr/forum/ogrenilmis-caresizlik_t290227.html

  Bu sitede bir hikaye okudum.Hikayede, yavru bir filin bağlı olduğu kazığı kırmak ve bulunduğu ortamdan kurtulmak için ne kadar çabaladığını,ama tüm çabalarına rağmen kurtulamadığını, sonrada pes ettiğini,kazığın en ufak bir hamlesinde kırabilecek duruma geldiğinde ise piskolojikmen pes edip,çaresizce beklediği anlatılıyordu.Ben bu hikayeden canlıların bir şeyi başarmak için çok uğraştıklarını,başaramayınca pes edip, yapabilecekleri duruma geldiklerinde piskolojik olarak pes ettiklerini ve daha fazla çabalamadıklarını öğrendim.

 12. http://www.chip.com.tr/forum/r-madrid-li-yildiza-g-saray-dan-teklif_t283185.html
  Real Madrid’in Arjantinli yıldızı Di Maria’nın iyi bir teklif gelmesi halinde sezon sonunda gönderilebileceği, Arsenal ile Galatasaray’ın bu transferi gerçekleştirmek için yarışa girdiği de iddia edildi.

  Arsenal’in Real Madrid’e Di Maria için 25 milyon sterlinlik teklif yaptığı vurgulanırken, Galatasaray’ın karşı atağa geçmeye hazırlandığı ve Arjantinli oyuncunun bonservisi için Madrid yönetimine 28 milyon sterlinlik bir teklif sunacağı belirtildiğini öğrendim.

 13. http://www.chip.com.tr/forum/komikkk_t292444.html
  Ben komik fıkralar okudum. Çok eğlenceliydi. 😀

  Örnek olarak:
  Temelin babası ölmüş.Cenazeyi yıkayan imama 20 TL bahşiş vermiş.Hoca parayı az bulup itiraz edince Temel çok sinirlenmiş. Bana bak hoca benzinlikte 5 TL’ye tır yıkıyorlar.Adamın canını sıkma, demiş.

 14. m.chip.com.tr/forum/70-lerin-turkce-populer-sarkilari-41-adet_t298848.html
  Ben butda eskiden birçok ünlünün olduğunu gördüm.Örnek olarak da şu isimleri verebiliriz;
  1*Ajda Pekkan- Baksana Talihe
  2*Tanju Okkan- Öyle Sarhoş Olsam Ki
  3*Hakkı Bulut- İkimiz Bir Fidanın
  4*Esmeray- Unutama Beni
  5*Guzide Kasacı- Böyle Bir Kara Sevda
  6*İlhan İrem- Boşver Arkadaş
  7*Şükran Ay- Bir Fincan Kahve Olsam

 15. http://www.frmtr.comvoleybol

  Ben voleybol oynamanın kurallarını öğrendim:
  1-)Oyun alanı,oyun sahası ve serbest bölgeden oluşur.
  2-)Oyun alanı18.9m ölçülerinde bir dikdörtgendir.
  2-)Yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır.
  3-)Yüzey pürüzlü ve kaygan olmamalıdır.
  4-)Oyun alanındaki bütün çizgiler 5cm genişliğindedir.

 16. Final’de başarı bir gelenektir. Final Dergisi Dershaneleri şampiyonluğun kolay olmadığını, zirveye çıkmanın ciddi bir çaba gerektirdiğini bilir ve öğrencilerini bu bilinçle sınavlara hazırlar. Final’de kimse işini şansa bırakmaz. Herkes, başarının bir şans oyunu olmadığının alın teri, emek ve disiplin gerektirdiğinin farkındadır. Ve sonuçta her yıl yüzlerce Final öğrencisinin adı ilk 1000 listelerinde yer alır. Final’de başarının ölçütü sadece Türkiye derecesi yapmak ya da ilk 1000’e girmek değildir. Final’de yaygın başarıya da bireysel başarılar kadar önem verilir. Zirve herkesin isteğidir, ancak Final’de amaç, her öğrenciyi çıkabileceği en yüksek noktaya çıkarmaktır. Önemli olan her öğrencinin kendi kulvarında birinci olması, performansını en son noktaya kadar kullanmasıdır.

 17. http://www.frmtr.comvoleybol
  Ben voleybol oynamanın kurallarını öğrendim:
  1-)Oyun alanı,oyun sahası ve serbest bölgeden oluşur.
  2-)Oyun alanı18.9m ölçülerinde bir dikdörtgendir.
  2-)Yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır.
  3-)Yüzey pürüzlü ve kaygan olmamalıdır.
  4-)Oyun alanındaki bütün çizgiler 5cm genişliğindedir.

 18. http://forum.donanimhaber.com/m_101253920/tm.htm
  Ben ”Tüm İnsanlar Birleşirse Dünya da Tek Devlet Olsa Ne Olur” başlığını araştırdım ve bunu çok merak ediyordum ve bunu buldum ve insanların bilgisini aldım ve buradan şunu öğrendim ; örneğin insan burada neyle alıştığıysa öyle gider ve bunun üzerine İstanbul’ daki bir insan New York’ a akbille giderdi .

 19. http://www.chip.com.tr/ozel/windows-10/
  Windows 10 dan ne beklemeliyiz?Sorusuna cevap buldum.

  Windows 10’un tüm gücüyle üzerinde odaklandığı şey, farklı kullanıcıların istekleri arasında denge kurmak ve bunu başarmanın ilk adımları atılmış. Windows’u elbette sadece klavye ve fare kullananlarla tablet kullananlar diye ikiye ayıramayız. Windows Phone, Xbox One, tabletler, laptoplar, masaüstü PC’ler, devasa boyutlardaki duvar ekranlar ve bunlar arasındaki tüm cihazlar, Windows’un kapsama alanına giriyor. En azından Microsoft, Windows 10 ile bunu amaçlıyor. Teknik önizleme, sanal masaüstü, yeni pencere sıralama işlevleriyle özellikle tecrübeli kullanıcıları mutlu edecek.

 20. Bu siteden Türkiye de satılmakta olan motor markalarını öğrendim.

  HONDA ITALIA SH 150 Scooter
  HONDA ITALIA SH 300 Scooter 1.137
  HONDA ITALIA SH 125 Scooter 1.130
  YAMAHA TMAX 500 Scooter 1.076
  PIAGGIO LIBERTY 125 RST Scooter 885
  BMW R 1200 GS Enduro 819
  PIAGGIO BEVERLY 300 Scooter 781
  PIAGGIO BEVERLY 350 Scooter 636
  KYMCO AGILITY 125 R16 Scooter 545
  YAMAHA XMAX 250 Scooter 454
  HONDA NC700X Enduro 440

  http://www.chip.com.tr/forum/turkiye-de-satista-olan-motor-markalari_t276094.html

  • http://www.chip.com.tr/forum/r-madrid-li-yildiza-g-saray-dan-teklif_t283185.html
   Real Madrid’in Arjantinli yıldızı Di Maria’nın iyi bir teklif gelmesi halinde sezon sonunda gönderilebileceği, Arsenal ile Galatasaray’ın bu transferi gerçekleştirmek için yarışa girdiği de iddia edildi.

   Arsenal’in Real Madrid’e Di Maria için 25 milyon sterlinlik teklif yaptığı vurgulanırken, Galatasaray’ın karşı atağa geçmeye hazırlandığı ve Arjantinli oyuncunun bonservisi için Madrid yönetimine 28 milyon sterlinlik bir teklif sunacağı belirtildiğini öğrendim.

 21. m.chip.com.tr/forum/sakanin-da-boylesi_t289892.html
  Bu video da şakalar yapılıyor.

  • Arkadaşımın paylaştığı siteye girdim videoyu izledim çok güldüm arkadaşıma teşekkür ederim.

 22. http://www.chip.com.tr/ozel/iphone-6/
  Ben bu siteden Iphone 6’nın en dikkat çeken özelliklerini öğrendim. Bunlardan bir kaçını sizi örnek olarak göstermek istiyorum..
  4.7 inç ekran
  Nano-SIM
  4G desteği
  129 gram
  6.9 mm
  Yenilenmiş tasarım
  iOS 8 işletim sistemi.
  TEŞEKKÜRLER 😀

 23. Ben http://www.chip.com.tr/forum/general-mobile-discovery-ilk-kullanim_t290541.html sitesinden bilgi edindim.
  General Mobile Discovery 16 GB olanlar 730 liraya kadar düşebiliyormuş. 10 tane uygulama yükleyip 4-5 dakka onlarda gezindim wifi üzerinden instagram, facebook, foursquare vb. uygulamaları takip edince çok yoğun kullanım olmazmış. Yaklaşık 14 saat geçse bile halen %10 şarj olabiliyormuş. Bu yüzden kullanıcılar bunu çok tercih ediyorlarmış.

 24. Ben Hilas Narut takma adıyla Donanım Haber’e üye oldum. Ziyaret edip yorum yazdığım linkler aşağıda:

  http://forum.donanimhaber.com/m_4495348/f_/key_age%252Bof%252Bempires//tm.htm#101215099
  Buradan çoğunluğun Age of Empires 3 oynarken önce ekonomiye, bazılarınınsa önce askerlere önem verdiğini öğrendim. Ben ikisini de dengelemek gerektiğini düşünüyorum.

  http://forum.donanimhaber.com/m_16004790/mpage_5/f_//tm.htm#101215472
  Buradan da Age of Empires 2 oyununda çoğunluğun en iyi milletlerin Türkler ve Persler olduğunu düşündüğünü gördüm. Bazılarının da en iyi millet diye bir şey olmadığını, her milletin başka milletlere karşı çeşitli üstünlüklerinin olduğunu düşündüğünü öğrendim.
  Ayrıca ben The White Tree adlı bir başka foruma da Melkor Morgoth adıyla üye oldum. Aşağıda yorum yaptığım başlıkların linkleri var:
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=188&t=21027
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=188&t=21019
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=188&t=21059
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=188&t=21057
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=37&t=21047
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=12&t=19562
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=12&t=19469
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=12&t=16453
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=12&t=21050
  http://www.thewhitetree.org/forum/viewtopic.php?f=12&t=16995

 25. http://www.frmtr.com/resimli-ve-videolu-program-anlatim/4235971-oyun-yapmak.html : Oyun yapmak herkesin bildiği gibi zor iştir. Oyun yapmak çoğu kişiye göre hayaldir. Ama siz isterseniz çok çalışırsanız oyun yapabilirsiniz. Şimdi Oyunu bir insan vücudu olarak varsayın. Oyunun haritası, oyunun beynidir diyebiliriz. Oyunun beyni olmasının nedeni haritadaki en ufak bir hatanın oyunu mahvedebilmesinden kaynaklanır.Bildiğiniz üzere vücut bir saat gibidir.Herhangi bir parçası bozulduğunda çalışmaz. Vücudumuzdaki tek önemli nokta beyin değildir hepinizin bildiği üzere. Kodlamalar oyunun kalbidir. Kodlamadaki en ufak hata oyuna kalp krizi geçirtir. Kodlama bu yüzden önemlidir. Örnek verecek olursak C, Pascal, Lite-C,Html,Java… Eminim bu kelimeleri sıklıkla görüyorsunuz… Hiçbir dil bilmiyorsanız yine sorun değil. Herkes dil bilmeden olmaz dese de yeni çıkan oyun motorları size dil bilmeden oyun yapma imkanını sunuyor.Oyun yapmanın zorlugunu ve oyun kodlarının önemini anladım.

 26. donanım habere üye oldum.
  http://www.donanimhaber.com/notebook/haberleri/Samsungdan-yeni-nesil-fansiz-dizustu-bilgisayar.htm

  Bu siteden teknolojinin çok ilerlediğini.Ve ilerledikçe daha çok geliştiğini öğrendim.Mesala samsung yeni nesil bilgisayar üretmiş.Ve bilgisayarın şu özelliğini öğrendim.Ne kadar oynarsan oyna bilgisayar ısınıpta kapanmıyor.Üstüne üstlük bilgisayar fansız olduğu halde kapanmıyor.İşte bunları öğrendim.

 27. http://www.chip.com.tr/forum/trabzonspor-besiktas-maci-ne-zaman-saat-kacta_t285983.html
  Ben bu siteden şunları anladım:

  Trabzonspor – Beşiktaş toplamda 117. kez karşılaştılar. Bu karşılaşmalarda Beşiktaş 47 galibiyet Trabzonspor ise 42 galibiyet aldı. geriye kalan 28 karşılaşma ise berabere bitti.

  *Ligin ilk yarısında Beşiktaş, Trabzonspor’u 3-0’lık bir skorla galip gelmişti.
  Her iki takımda bazı eksiklikler mevcut.

  Trabzonspor cephesinde;

  Gustavo Colman ‘kart cezalısı’ ve Trabzon’un tek eksiği.

  Beşiktaş’ta ise;

  Dizinden sakatlanan Tomas Sivok dışında bir eksiği bulunmuyor.

  Spor Toto Süper Lig 2013/2014 Sezonu – 18. Hafta
  TRABZONSPOR v BEŞİKTAŞ

  Tarih: 25 Ocak Cumartesi
  Saat: 19:00
  Stadyum : Avni Aker
  Hakem : Yunus Yıldırım
  Yayın: LİG TV

 28. http://www.pcnet.com.tr/forum/teknoloji/329745-telefon-ekranina-ayni-anda-dokunamamak.html
  Bu sitede telefona aynı anda dokunmamamız gerektiğini öğrendim.
  http://www.pcnet.com.tr/forum/teknoloji/329281-bilgisayarimin-ekrani-mor-ve-mavi-renk-oluyor.html
  Bu sitede kasanın kablolarının gevşediği zaman ekran görüntüsünün mavi veya mor renge dönüştüğünü fakat kabloları sıkıştırdığın zaman ekranın düzeldiğini öğrendim.

 29. http/www.shıftdelete.net
  Ben bu siteye üye oldum ve hoşuma giden başlıkla o başlıktan ne öğrendiğimi aşağıya yazdım.

  Hoşuma Giden Başlık: İnstangram Twitter’ı geride bıraktı.

  Bu Başlıktan Öğrendiklerim: İnstangram Twitter’dan daha çok tercih ediliyor.

 30. Ben shiftdelete.com’a üye oldum
  http://forum.shiftdelete.net/fenerbahce/399216-altinordu-fenerbahce-%7C-ziraat-turkiye-kupasi-e-grubu-4-mac-hangi-kanalda.html

  Ben bu etkinlikte Ziraat Türkiye kupası E grubu 4. maçın hangi kanalda olduğu,maçın kaçta başladığını,maçın tarihi,maçın tarihi ve Fenerbahçe’nin kiminle maç yaptığını öğrememe sebep oldu.
  Stat:İzmir Atatürk stadyumu
  Tarih: 30 Aralık 2014 Salı
  Saat:18:00
  Yayın:ATV

 31. http://www.chip.com.tr/forum/linux-hakkinda-hersey_t14181.html
  LİNUX,LİNUS Torwolds adında Finlandiya’lı bir bilgisayar mühendisinin öncelikle kendi bilgisayarında kullanmak için başlattığı bir çalışma medana gelmiştir. 1991 yılında çekirdeği oluşturmaya başlayan Torwolds daha sonra internet olu ile
  yazmış olduğu kodları tüm dünaa açar ve birçok farklı programcı tarafından desteklenerek LİNUX inanılmaz bir hızla ivme kazandığını öğrendim.

 32. http://forum.shiftdelete.net/futbol/398690-sivas%27ta-sergen-yalcin-donemi-basladi.html
  takımını tutuğum Sivas spor Roberto CARLOS un istifası üzerine Sergen YALÇIN gedi. Sergen Yalçın, kulüp tesislerinde gerçekleştirilen antrenman öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, çok ani bir gelişme olduğunu ve böyle bir sürecin geliştiğini söyledi.Yalçın yönetiminde gerçekleştirilen antrenman ısınma hareketleriyle başladı.Böyle olaydan sonra Sivas sporun gelişeceğini düşünüyorum ve yarinki Sivas spor- Gaziantep maçını yenme umuduyla bekliyorum…

 33. http://www.chip.com.tr/haber/gozluksuz-3d-icin-buyuk-adim_51583.html
  3D halen çok fazla ilgi çekmezken, kavisli televizyonlar 2014 boyunca büyük ilgi gördü. 3D teknolojisinde bir türlü yenilemeyen göz/baş ağrısı problemi, bu sorunu yendiklerini iddia eden cihazlarda bile az da olsa hala yaşanabiliyor. Üstelik gözlükle 3D görüntü sağlayan ekranlar çoktan kullanıcıları yıldırmış durumda. Kimse evinde televizyon seyrederken rahatsız edici karanlık bir gözlükle dolaşmak istemiyor. Dolayısıyla herkesin gözü, gözlüksüz 3D ekranlarda.

 34. http://www.chip.com.tr/forum/windows-10-getirdigi-yenilikler-nelerdir_t298484.html
  Ben yukarıdaki siteden ”Windows 10” ile ilgili bir araştırma yaptım. Getirdiği yenilikler ve dikkat çekici yerlerden bahsedeceğim:
  Eskiden windows 7 kullanıcıları bu sürümde pek zorlanmayacakları düşünülüyormuş. Kullanıcılara tan ve doğru deneyim sunması Terry MYERSON’ un dikkatini çekmiştir. MYERSON’ dan sonra Joe BELFİORE gelmiştir ve Windows 10′ un demolarından birini göstermiştir. Ama burada asıl dikkat çeken ”Başlat” menüsüne basınca klasik başlat menüsünün çıkmasıymış. ”Windows 10” un başlat çubuğu hem internet sonuçlarını hem de bilgisayar yerel sonuçlarını berber barındırdığı için ”UNIVERSAL ARAMA” çok daha kolay bir hale geliyor. ”Task View” olarak adlandırılan yeni menü sisteme yeni eklenenlerdendir. ”Android” işletim sistemindeki tüm uygulamaları gösteren menü tuşu gibi bir işlevi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ”Snap Assist” denilen yeni bir araç sayesinde arayüzün yan tarafından tüm açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmak ve onları görmek de mümkün hale geliyor. CTRL V ile yapıştırma desteği de ”Windows 10” un dikkat çeken yanlarındandır…

 35. http://www.frmtr.com/munazara/6306658-5-siniftan-itibaren-turbanin-serbest-olmasini-nasil-karsiliyorsunuz.html

  Ben münazara adlı konunun ‘5.sınıftan itibaren türbanın serbest olmasını nasıl karşılıyorsunuz ?’adlı etkinliğini seçtim.
  Bu konuda edindiğim bilgiler;
  1-) Bazı kişiler tarafından türban 5. sınıfta erken görülmüyor hoş karşılanıyor.
  2-) Bazı kişiler tarafından erken olduğu fakat lisede kullanılması daha doğru olduğu karşılanıyor.
  3-) Bazı kişiler tarafından ise ‘zorunlu’ ya da ‘yasak’ olmasından daha iyi olduğu karşılanıyor.

 36. http://www.chip.com.tr/forum/iphone-sarj-sorunu-cozumu-onerileri_t276754.html
  Yukarıdaki bağlantıyı okuyarak iphonenin şarjının

  1.Otomatik ekran kilidinin zaman ayarlarını düşürün. Mümkün olduğunca düşük bir süre seçip.
  2.Wi-fi aramaları da şarj tüketen bir servistir. Bunu kapatmanız pil süresini etkileyecektir. Eğer wi-fi aramasını kapatırsanız kayıtlı olan ağlara otomatik olarak bağlanırsınız ama harici ağlara elle bağlanmanız gerekir.
  3.Ekran parlaklığı ayarı da pil süresini etkilemektedir. Parlaklık ayarlarını otomatik olarak ayarlayarak kolay bir kullanım sağlayabiliriz.
  yöntemleri kullanarak bitmediğini öğrendim.

 37. http://www.chip.com.tr/forum/yeni-telefonun-ilk-sarj-suresi_t291751.html
  Yukarıdaki bağlantıyı okuyarak yeni alınan telefonların 12-16 saat içerisinde şarj olabileceğini öğrendim.Ve farklı markalar altında saatler arası fark olabilirmiş.Örneğin Samsung aldığın zaman 16 saat içerisinde şarj olması ve 6 saate düşerse normalde şarjının çabuk biteceğini öğrendim.Bu sayede yeni alacağım telefonu ne kadar sürede şarj edebileceğimi öğrendim.Bana çok yardımcı oldu.

 38. http://www.frmtr.com/munazara/6380883-bedelli-askerlik-hak-mi-haksizlik-mi.html

  Ben münazara adı konunun bedelli askerlik ‘Hak mı Haksızlık mı ? ‘adlı etkinliğini seçtim.
  Bu konuda edindiğim bilgiler;
  1-)Genellikle haksızlık olduğunu düşünüyorlar ve bedelli askerlik yapanları kınıyorlar.
  2-)Bazılarıda bedelli askerliği savunuyor,ve bedelli askerliğin haksızlık olmadığını vurguluyor.

  Kısacası bedelli askerlik bazıları tarafından haksızlık olduğunu düşünürken, bazılarıda bedelli askerliğin haksızlık olmadığını vurguluyor.

 39. http://www.pcnet.com.tr/forum/windows-8/
  Yukarıdaki bağlantıyı okuyarak Asus X55LN notebookunda windows 8.1 yüklüymüş. Ve forumda bu konuda yardım istemiş. Ben buradan wifi bağlanma sorunlarının olduğunuda öğrendim. Son olarak da şunu öğrendim garanti sorunlu işletim sistemlerinin iadesini değiştirmek için farklı bir işletim sistemi yüklenmesi gerektiğini öğrendim…
  Ve bu bilgisayarı tercih etmeeceğim.

 40. http://www.chip.com.tr/forum/hangi-fotograf-makinasi_t287852.html

  Canon 650d karanlık ortamlarda daha iyi çekiyor ve nikon a göre biraz daha hızlı.
  Nikon d5200 çözünürlüğü kesinti noktası ve sensörü daha iyi bundan sonrası sana kalmış ama 650d 1500 küsür lirayken Nikon 1700 üzeri sanırsam fiyatlar 18-55 lensler için.18-105 de 2000’e çıkıyor.
  Diye önerilerde bulundular bende Canon 650d almaya karar verdim.Bu konuda Canon 650d karanlık ortamlarda daha iyi çekildiğini anladım.

 41. Evet arkadaşlar 3 günlük oyun yükleme maceram sonunda büyük bir mutlulukla bitti. İnternette dolaşan herşeyi denedim olmadı en son farklı bir kombinasyonla işi hallettim. Çatır çatır giriyorum şuan. Ve sizler de faydalanın diye oyuna başlamadan bu konuyu yazmaya karar verdim . Her şeyi sırasıyla yapın kesinlikle (İnşallah) çalışacaktır.

  1) (Tüm herşeyi denediniz ve açılmıyorsa) Format atın.
  2) Tüm driverları kurun. Ekran kartı driverınız bilhassa nvidia ise son çıkan beta driverı yüklemenizi tavsiye ediyorum.
  3) Gerekli tüm programlarınızı yükleyin. Tüm güncelleştirmeleri yapın !!! Sadece KB971033 adlı günceleştirme hariç…
  4) Steam yükleyin, üyelik alın ve online olun.
  5) Oyunu kurun (normal skidrow üzerinden denedim). Yüklemenin sonunda directx vs yüklemek isteyecek yok deyip kapatın.
  6) Oyunun yüklendiği yerde redist klasöründen directx i yükleyin.
  7) Daha sonra sisteminiz ister 64 bit ister 32 bit olsun, vcredist 86 yazan yüklemeyi yapıyoruz. Bazı programların kapanması gerektiğinde uyarılar verirse talimatlara kesinlikle uyun. Başka yerden indirip yüklemeyin.
  8) Normal bir şekilde crack yapın. Sistem saatiyle tarihiyle oynamayın.
  9) Hazırsanız oyuna çift tıklayın

  Not : Çok ayrıntıya girmiş olabilirim lakin 3 günden beri açamadığımdan her şeyi ayrıntısıyla yazma ihtiyacı hissettim.
  Not 2 : Driverları kesinlikle tam olarak yükleyin eksik driver olmasın… Ben oyuna geçiyorum. Cevaplarınızı da bekliyorum.
  Not 3 : Format atmak çok saçma gelmesin. Nedendir bilinmez tüm bu yaptıklarımı formattan öncede yaptım ama açılmadı. Zamanım yok diyorsanız, ekran kartı en son driver kurun(Beta olabilir)

  http://forum.shiftdelete.net/teknik-sorunlar/289092-cod-black-ops-2-%25100-cozum-giris-icin.html

 42. ShiftDeleteNet sitesine üye oldum.

  http://forum.shiftdelete.net/yazilim-haberleri/388939.

  Microsoft Gidiyor Pardus Geliyor.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 62’nci Hükümet programında, Milli Yazılım Sistemi Pardus’un kamuda kullanılıma geçileceğini açıklaması üzerine bakanlıklar harekete geçti. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, personelinin kullandığı 10 bin bilgisayara Pardus programının yüklenmesi talimatını verdi. Devlet, yaygın olarak kullanılan ABD’li Microsoft firmasının ofis yazılımlarına bilgisayar başına yılda 500 TL ödüyordu. Bakanlık yetkilileri kamuda 3.3 milyon memur olduğunu ve en az bu kadar da bilgisayar olduğu belirterek, Pardus programının kullanımıyla birlikte 800 milyon dolarlık tasarruf yapılacağını söyledi. Bunları öğrendim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*