14. Uluslararası MEB Robot Yarışması

14. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına bu sene ortaokul olarak ilk defa başvuru şansı yakalamıştık fakat kısmet değilmiş. Yarışma ertelendi bekleyeceğiz.

Meb Robot Yarışması Erteleme

Yarışma ile ilgili diğer bilgileri aşağıya ekledim umarım bir an önce herşey düzelir Şanlıurfa’da görüşürüz.


14. Uluslararası MEB Robot Yarışması başvuruları başlıyor. Şimdiye kadar ortaokul öğrencileri başvuramadığından uzaktan izlemekle yetiniyorduk. 2019-2020 yılı itibari ile ortaokul öğrencilerininde katılabileceği 2 yeni kategori eklenmiştir. Bu yüzden bizim de artık ilgi alanımıza girmiştir.

Öncelikle ortaokul öğrencilerin katılabileceği kategorileri belirtmek istiyorum.

  1. Çizgi İzleyen Temel Seviye
  2. Tozkoparan Robot Temel Seviye

Kategorilerle ilgili çalışma yaparsam Arduino Etkinlikleri kategorisi altında paylaşmayı düşünüyorum.

Kategorilerle ilgili verilen bilgileri aşağıya MEB açıklaması içerisine ekledim. Burada sadece başvuru takvimini verip daha sonra MEB açıklamasını vermek istiyorum.

MEB Robot Yarışması Takvimi

İmkanı olan tüm okulların katılmasını önererek sizi http://robot.meb.gov.tr/ adresinde verilen açıklamalarla bırakıyorum.

ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI AÇIKLAMALARI

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçları ile Bakanlığımızca Uluslararası MEB Robot Yarışması yapılmaktadır.

Mesleki eğitimi tanıtma ve mesleki eğitime yönlendirme kapsamında bu yıl ki yarışmaya ortaokul ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler de katılabileceklerdir. Bu öğrencilerimizin katılabilecekleri yarışma kategorileri Çizgi İzleyen Temel Seviye ve Tozkoparan Robot Temel Seviye kategorileridir.

Uluslararası MEB Robot Yarışması 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Bu yıl 14 üncüsü Şanlıurfa GAP Arena Kapalı Spor Salonunda 8-9-10 Nisan 2020 tarihlerinde; Endüstriyel Robot Kol, Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Hızlı Çizgi İzleyen, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Mini Sumo, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Ustası, Tozkoparan Robot (Temel Seviye), Temalı ve Serbest Proje olmak üzere 12 (oniki) kategoride gerçekleştirilecektir.

Bakanlığımız ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde düzenlenecek olan 14. Uluslararası MEB Robot Yarışmasının teması “Göbeklitepe”, sloganı ise “Ahican Tarihin Sıfır Noktasında” olarak belirlenmiştir. Yarışma başvuruları, 02 Ocak 2020 – 20 Mart 2020 tarihleri arasında http://robot.meb.gov.tr adresinden yapılabilecektir.

Yarışma Uygulama Kılavuzu ve kategorilerine ait Dokümanlara ulaşmak için başlıklara tıklayınız…

Uygulama Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

YARIŞMA KATEGORİLERİ

Kategoriler ile ilgili ayrıntılı bilgi için üzerine tıklayabilirsiniz.

TEMALISERBEST PROJEÇİZGİ İZLEYEN (İLERİ SEVİYE)
HIZLI ÇİZGİ İZLEYENİNSANSIZ HAVA ARACI (MİNİ DRONE)YUMURTA TOPLAMA (CARETTA CARETTA)
ENDÜSTRİYEL ROBOT KOLMİNİ SUMOTASARLA-ÇALIŞTIR
LABİRENT USTASIÇİZGİ İZLEYEN (TEMEL SEVİYE)
*Ortaokul ve Dengi Okullar
TOZKOPARAN ROBOT (TEMEL SEVİYE)
*Ortaokul ve Dengi Okullar

Faydalı olması dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*