Uluslararası MEB Robot Yarışması

Uluslararası MEB Robot Yarışması Kaldığı yerden devam ediyor. Geçen sene başvuru yaptığımız fakat Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen Uluslararası MEB Robot Yarışması bu sene yapılma kararı alındı.

Meb Robot Yarışması

Geçen seneden farklı olarak belirlenen değişiklikleri hemen aşağıya ekliyorum.

  • Yarışma Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan tedbirlerle seyircisiz olacak şekilde Şanlıurfa ilinde GAP Arena Spor Salonu ve Yerleşkesinde yapılacaktır.
  • Yarışmaya ortaokul ve dengi okullar, liseler ve üniversiteler başvurabilecektir.
  • Geçen yıl yapılan başvurular bu yıl yeniden yapılacaktır. (Öğrencilerin mezun olma okul değiştirme vb sebeplerden yeniden başvuru alınacaktır.)
  • Covid-19 sebebiyle yarışma Ulusal olacaktır. Uluslararası başvurular alınmayacak sadece ülke geneli yarışma yapılacaktır.
  • Yarışma başvuruları 15 Şubat 2021 – 21 Mayıs 2021 tarihleri arasında http://robot.meb.gov.tr/ adresinden alınacaktır.
  • Yarışma Tarihi 14-18 Haziran 2021 şeklinde belirlenmiştir.

Ayrıca geçen seneki bilgiler aşağıda eklidir. Soru ve sorunlarınızda yazabilirsiniz.

Yarışma ile ilgili diğer bilgileri aşağıya ekledim umarım bir an önce herşey düzelir Şanlıurfa’da görüşürüz.


14. Uluslararası MEB Robot Yarışması başvuruları başlıyor. Şimdiye kadar ortaokul öğrencileri başvuramadığından uzaktan izlemekle yetiniyorduk. 2019-2020 yılı itibari ile ortaokul öğrencilerininde katılabileceği 2 yeni kategori eklenmiştir. İptal oldu tabii kısmet bu seneyeymiş. İlk ke ortaokul olarak katılacağız kısmet olursa.

Öncelikle ortaokul öğrencilerin katılabileceği kategorileri belirtmek istiyorum.

  • Çizgi İzleyen Temel Seviye
  • Tozkoparan Robot Temel Seviye

Kategorilerle ilgili çalışma yaparsam Arduino Etkinlikleri kategorisi altında paylaşmayı düşünüyorum.

Kategorilerle ilgili verilen bilgileri aşağıya MEB açıklaması içerisine ekledim. Burada sadece başvuru takvimini verip daha sonra MEB açıklamasını vermek istiyorum.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma Takvimi

İmkanı olan tüm okulların katılmasını önererek sizi http://robot.meb.gov.tr/ adresinde verilen açıklamalarla bırakıyorum.

ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI AÇIKLAMALARI

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçları ile Bakanlığımızca Uluslararası MEB Robot Yarışması yapılmaktadır.

Mesleki eğitimi tanıtma ve mesleki eğitime yönlendirme kapsamında bu yıl ki yarışmaya ortaokul ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler de katılabileceklerdir.

Bu öğrencilerimizin katılabilecekleri yarışma kategorileri Çizgi İzleyen Temel Seviye ve Tozkoparan Robot Temel Seviye kategorileridir.

Yarışma Uygulama Kılavuzu ve kategorilerine ait Dokümanlara ulaşmak için başlıklara tıklayınız…

Uygulama Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Faydalı olması dileğiyle.

4 Comments

  1. Hocam merhabalar. Burada örneğin, çizgi izleyen robot şeklinde kategori vermiş ya? Biz direk çizgi izleyen robotu mu yapacağız?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*