Scratch Kurulumu ve Kullanımı

scratchMerhaba arkadaşlar, Scratch programının kurulumu ve kullanımı çok basit olmasına rağmen genelde küçük yaş seviyesinde programlamaya giriş için kullanıldığından yardıma ihtiyaçları olabilir düşüncesiyle bu yazı yazılmıştır.

Bu yazıda Scratch programını bilgisayarımıza indirip çalışabilmesini sağlamak, Scratch sitesine üye olmak ve site üzerinde online olarak nasıl projeler yapılacağı anlatılmıştır.

Scratch ile animasyonlar oluşturabilmek için ya internet bağlantısına yada scratch programının offline versiyonuna ihtiyacımız bulunmaktadır. Eğer internet bağlantınız yoksa, projelerinizi offline olarak bilgisayarınızda yapacaksanız kurulum için 1. başlığı inceleyiniz. Eğer internet üzerinden online olarak çalışacaksanız 2. başlığı inceleyiniz.

Offline Scratch Kurulumu

Gerekli dosyaları indirmek için http://scratch.mit.edu/scratch2download/ linkine tıklayınız. Sol tarafta gördüğünüz resimdeki gibi sayfaya ulaşacaksınız. Bu sayfada öncelikle kırmızı ok ile gösterilen Adobe AIR eklentisine tıklayarak bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Bu kurulum olmazsa Scratch Programı düzgün çalışmaz. Bu kurulumdan sonra ikinci kırmızı ok ile gösterdiğim Download yazısına tıklayarak Scratch programının setup dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. İndirdiğiniz dosyaya tıklayarak açınız. Çıkan pencerede çalıştır butonuna tıklayınız.

scratch kurKısa bir süre bekledikten sonra aşağıdaki gibi pencere açılacaktır. Açılan pencereden Devam Et butonuna basınız.devametHepsi bu kadar artık Scratch programı ile animasyonlar yapmaya başlayabilirsiniz.

dilNot: Program ilk yüklendiğinde dili ingilizce olabilir. Türkçe desteği bulunmaktadır. Programı Türkçe kullanmak için şekildeki simgeye tıklayarak dili değiştiriniz.

Online Scratch Kullanımı

İnternet bağlantınız varsa scratch programını online olarak kullanabilir, yaptığınız projeleri burada paylaşabilirsiniz. Online olarak kullanabilmek için http://scratch.mit.edu/ linkine tıklayarak sayfaya ulaşınız. Açılan sayfadan aşağıda gördüğünüz gibi sağ üst köşede bulunan Scratch’a Katıl linkine tıklayınız.scratchkatılAçılan pencereye bir kullanıcı adı yazınız. Yazdığınız kullanıcı adında Türkçe karakter bulunmamasına özen gösteriniz. Kullanıcı adlarınızda gerçek isimleriniz yerine nickname kullanmanız önerilir. Kullanıcı adından sonra şifre yazınız ve sonraki butonuna basarak bir sonraki seçeneğe geçiniz.

scratchkatıl2Resimde gördüğünüz seçenekleri doldurunuz. Mail adresine devamlı kullandığınız şifresini unutmadığınız bir adres yazınız.

scratchkatıl3Üyelik işlemini tamamladınız. Artık programı kullanmaya başlayabilirsiniz. Tamam Başlayalım butonuna basarak animasyonlar yapmaya başlayabiliriz.

scratchkatıl4

 

Program arayüzüne ulaşmak için sağ üst köşede bulunan kullanıcı adınız üzerine gelip Kendiminkiler seçeneğine tıklayınız.

scratchgirişAçılan sayfadan (Yeni üye olduğunuz için eski projeniz olmadığını varsayıyorum.) Yeni Proje butonuna basarak programın arayüzüne ulaşabilirsiniz.

yeniproje

 

Not: Eksik veya hatalarımız varsa yorum bırakarak bildiriniz. Teşekkürler.

15 thoughts on “Scratch Kurulumu ve Kullanımı

  mehmet akif aydemir

  (7 Mayıs 2017 - 23:07)

  hocam farklı kuklaları internetten indirebilir miyiz,nereden indirebiliriz.

  Mahir

  (2 Mart 2017 - 15:11)

  Merhaba kardeşim kamera açıkken yukarıdan düşen meyveleri sepete toplama oyunu nasıl yaparım ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  Abidin Samet HOMBAÇ

  (2 Aralık 2016 - 21:16)

  Hocam Elinize Sağlık Çok Güzel Bir Şekilde Anlatmışsınız

  Bengisu aydın

  (17 Mayıs 2016 - 22:39)

  Hocam yarın dersiniz var ama ben nisanurla yaptım beyza gelmediği için ve hocam bizim beyzayla bilgisayarımız bozuk biz beyzayla yapamıcaz mı?

  Bersu KINIK

  (16 Mayıs 2016 - 23:25)

  iyiyakşamlar hocam çok denedim ama olmuyor

  Eylül Deniz

  (13 Mayıs 2016 - 22:50)

  öğretmenim bunları kaydedip flaşımızamı atacağız

   Eylül Deniz

   (13 Mayıs 2016 - 23:22)

   bide masaüstüne nasıl kopyalıyacağız

  Salih Toker

  (12 Mayıs 2016 - 20:33)

  hocam 2 de windows da olmadı.

  Salih Toker

  (12 Mayıs 2016 - 20:26)

  hocam inemiyor.1 de olmadı ,2 de indi ama not defteri filan bölümünden dedi mağazada da yoktu.

  melike urhanoğlu

  (11 Mayıs 2016 - 23:19)

  öğretmenim bugün kuranı kerim yarışması yüzünden bilişime gelemedim haftaya bitiricekmişiz peki nasıl yapıcam ben anlatır mısınız arkadaşlar anlattı ama anlamadım

  esin

  (4 Mayıs 2015 - 15:37)

  yazılıya hazır olmak için bu programı yükledim

  esin

  (4 Mayıs 2015 - 15:35)

  ben bilişim hoçasından buldum eğlenmek ve öğrenmek için yazılılara hazırlanmak için

  İsrafil

  (15 Mart 2015 - 17:04)

  teşekkürler hocam..

  israfil

  (14 Mart 2015 - 22:30)

  hocam türkçe yama varmı?

   Özgür ŞEREMET

   (14 Mart 2015 - 22:38)

   Program ilk yüklendiğinde dili ingilizce olabilir. Türkçe desteği bulunmaktadır. Programı Türkçe kullanmak için şekildeki simgeye tıklayarak dili değiştiriniz. Dünya simgesine tıklayarak değiştiriniz. Yazımızı dikkatli okursanız orada belirtmiştik. İyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir