Google Kodlama öğrenimini geliştirmek amacıyla Scratch programını kullanarak kurs hazırlamıştır. Kursun sayfasına https://csfirst.withgoogle.com/en/home adresinden ulaşabilirsiniz.

Haberi ilk duyduğumda çok sevindim mutlaka kaliteli içerikler yapmışlardır diye incelemeye başladım. Code.org sitesine benzer bir yapı bekledim tam istediğim gibi olmasa da yinede güzel çalışmalar gördüm. Scratch programını kullanabilmek için çok güzel örnek etkinlikler hazırlamışlar. Türkçe dil desteği olmaması sebebiyle birçok kişi sayfayı ziyaret ettikten sonra direk çıkış yapıp etkinliklerin detaylarını görmeyecektir. Bu etkinliklerin ortaokul düzeyinde uygulanabilmesi için kendi çapımda geliştirerek sizlerle buluşturmaya çalıştım. Umarım işinize yarar ve emekler boşuna gitmez.

Google etkinlikleri uygulamak için örnek bir Scratch dosyası oluşturmuş. Sonra bu oluşturduğu dosya üzerinde farklı farklı işlemler yapmamızı istemiş. Bunların nasıl yapılacağını ise hazırladığı videolar ile anlatmış.

Dil Türkçe olmadığında dolayı ben videoları eklemiyorum. Sadece hazırladıkları Scratch dosyasının ham halini paylaşacağım ve onların yaptırdıkları işlemleri resimli olarak anlatıp birlikte yapmaya çalışacağız.

Lafı fazla uzatmadan ilk etkinliğimize başlayalım. Google ilk etkinliğine Kendi Google Logonuzu Oluşturun ismini vermiş.

İlk yapacağımız işlem projenin kod girilmemiş halini bilgisayarımıza indirmek ardından düzenlemelerimizi yapmak. Projenin ham halini indirmek için tıklayınız.

Projenin ham halini indirdik. Projeyi scratch programında açtığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılacağız.

Evet ekran görüntümüz yukarıdaki gibi şimdi sırasıyla Google’ın bizden istediği görevleri yerine getirelim.


GÖREV 1 RENK DEĞİŞTİR

Renk değiştirme görevini yerine getirirken proje bize hazır verildiği için herhangi bir şey eklememize gerek yok. Sadece gerekli karakterlere gerekli kodları ekleyeceğiz. Google’ın bizden istediği şeyi tekrar hatırlayalım.

“G” harfine bastığımızda “Google” içinde bulunan “G” harflerinin renkleri değişecek.

“O” harfine bastığımda ise “O” harflerinin renkleri değişecek

“L” harfine bastığımda “L” harfinin rengi değişecek

“E” harfine bastığımda ise “E” harfinin rengi değişecek.

Bunu yapabilmek için aşağıdaki kodları ekliyorum.

Yukarıda resimde gördüğünüz kodları ekliyoruz. Ben sayfada fazla yer kaplamaması için tüm kodları tek pencerede verdim. Siz kodları yazarken tüm kodları bir karaktere değil harfine göre kodları yerleştireceksiniz.

Yukarıdaki kodları karakterlere eklediğinizde aşağıdaki gibi bir animasyon görüntüsüne sahip olacaksınız.

Yukarıdaki projede G,O,L,E harflerine bastığınızda renklerin değiştiğini fark edeceksiniz.


GÖREV 2 BİR ŞEY SÖYLE

Etkinliğin adından da anlaşılacağı üzere bu görevde Google harfleri konuşturmamızı istiyor. Bunun için G ve L harflerine aşağıya eklediğim kodları gireceğiz. Bu kodlar sayesinde harflerimizi konuşturmuş olacağız. Hemen kodları ekleyelim.

G harfi kodları

L harfi kodları

Kodlarımızı ekledik. Kodlardan kısaca bahsedecek olursak Her iki kod dizinide Yeşil Bayrak Tıklanınca başlatılmış. Görünüm Menüsü altında bulunan Hello de 2 Saniye kodu kullanılmış. Hello yazısı değiştirilerek diyalog oluşturulmuş. Konuşmalar birbiriyle çakışmasın diye Kontrol menüsü altında bulunan 1 Saniye Bekle kodu eklenmiş ve saniye değeri 2 olarak değiştirilmiştir.

Yukarıdaki kodları karakterlere eklediğinizde aşağıdaki gibi bir animasyon görüntüsüne sahip olacaksınız.

Yukarıdaki projede yeşil bayrağa basarak animasyonu başlatabilirsiniz. Eklediğimiz sürelere göre animasyon otomatik çalışacaktır. Herhangi bir tuşa basmanıza gerek olmamaktadır.


GÖREV 3 KOSTÜM DEĞİŞTİR

Etkinliğin adından da anlaşılacağı üzere bu görevde Google harfleri yerine başka karakterler kullanmamızı istiyor. Bu durumu google doodle olarak özel günlerde uygulamaktadır. Şimdi bizde aynısını hazırlayacağız. Burada bir karaktere kodları ekledikten sonra aynı kodları diğer karakterin üzerine sürükle bırak yaparak atacağız. Tüm karakterlere ayrı ayrı kod yazmak zorunda kalmayacağız. Hemen kodları ekleyelim.

Bu sefer animasyonu tetiklemek için başlangıçta Bu Kukla Tıklanınca kodu eklenmiş. Google içinde bulunan G harfinin 14 farklı kostümü olduğundan Kontrol menüsü altından 10 defa tekrarla kodu alınarak sayı 14 olarak değiştirilmiştir. Bu kodun içerisine Görünüm menüsü altında bulunan Sonraki Kılık kodu atılmış ve gözle görünür hale gelmesi için Kontrol menüsünde bulunan 1 Saniye Bekle kodu eklenmiştir. Burada 1 saniye değeri bekleme süresini azaltmak için 0.2 olarak değiştirilmiştir. Virgül değil nokta kullanılmaktadır. Bu konuda dikkat ediniz. Scratch programı virgülü kabul etmemektedir.

Aynı kodları sürükle bırak yaparak diğer karaktere de atıyoruz ve animasyonumuz hazır.

Yukarıdaki kodları karakterlere eklediğinizde aşağıdaki gibi bir animasyon görüntüsüne sahip olacaksınız.


Yukarıdaki projede harflerin üzerine tıkladığınızda kılıkların değiştiğini göreceksiniz.


GÖREV 4ARKA PLAN (ZEMİN RESMİ) EKLE

 

Devam edecek….