İnternet ve Bilgisayar Ağları Testi – Online

Merhaba Arkadaşlar;

İnternet ve Bilgisayar Ağları konumuzu işledik. Konuyu pekiştirebilmek ve ilerde yapılacak yazılılarda konu ile ilgili çıkabilecek sorulara örnek olması için aşağıdaki testi hazırladım.

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf ve 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilgisayar Sistemleri başlığı altında yer alan İşletim Sistemleri konusundan sorular bulunmaktadır.

Ayrıca bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 1. Dönem 1. Yazılılara hazırlanmış olursunuz.

Testimizde 15 adet 4 seçenekli soru bulunmaktadır.

Testi Online olarak çözmek için aşağıdaki formu kullanınız.


ONLİNE SINAV

3.1 İnternet ve Bilgisayar Ağları Konusu Testi

BAŞLA butonuna basarak teste başlayabilirsiniz. Soruların cevaplarına tıklayıp alt taraftaki sağ ok butonunu kullanarak diğer sorulara geçiniz. Sınavı bitirmeden önce sol oku kullanarak eski soruları tekrar gözden geçirebilirsiniz. Sorular bittiğinde SONUÇLARI AL butonuna tıklayarak sonuçlarınızı görünüz. Başarılar Dilerim.
Başla
Tebrikler - 3.1 İnternet ve Bilgisayar Ağları Konusu Testi adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Doğru Cevap Sayınız: %%SCORE%%. Bu sınavda şimdiye kadar verilen en yüksek doğru cevap sayısı: %%TOTAL%%'. Bence %%RATING%% Sorularda hata bulursanız lütfen yorum bölümüne belirtiniz.
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112131415
Son
Geri dön

 


YAPRAK TEST

Dilerseniz yukarıdaki testi yaprak test olarak bilgisayarınıza indirip çıktı alarak çözebilirsiniz.

Not: Yaprak testlerin ön izlemesi Google Docs üzerinden yapılmaktaydı MEB hattında engelleme olabileceğini düşünerek resimleri paylaşılmak zorunda kalınmıştır. Önizlemenin görüntülenmemesi halinde bu durumda sayfayı yenileyiniz.

Yaprak testin ön izlemesi aşağıdaki gibidir.

Yaprak Test -10 Ön izlemesi

 


CEVAP ANAHTARI

Testin cevap anahtarını ezberleyerek çözüm olmasın diye paylaşmıyorum. Fakat çıktı alıp çözen arkadaşlar için cevap anahtarına sayfanın en üstünde bulunan online testi çözüp bitirdiklerinde ulaşabilirler. Fakat soruların ve şıkların yerleri değişik olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle…

29 yorum

 1. Tebrikler – 3.1 İnternet ve Bilgisayar Ağları Konusu Testi adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Doğru Cevap Sayınız: 15. Bu sınavda şimdiye kadar verilen en yüksek doğru cevap sayısı: 15′. Bence Mükemmel bir iş çıkardınız. Sorularda hata bulursanız lütfen yorum bölümüne belirtiniz.
  hocam ben talya tek yapyım

 2. Tebrikler – 3.1 İnternet ve Bilgisayar Ağları Konusu Testi adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Doğru Cevap Sayınız: 11. Bu sınavda şimdiye kadar verilen en yüksek doğru cevap sayısı: 15′. Bence Yanlış yaptığınız soruları kontrol edip sunumlar ve konu anlatımından tekrar çalışınız. Sorularda hata bulursanız lütfen yorum bölümüne belirtiniz

  • IP adreslerine karşılık gelen isimler olarak düşünebilirsin. Nasıl ki telefondan birini aramak istediğinde her seferinde numarayı kaydetmeyip ismine göre arıyorsan web sitelerininde isimlerinin bulunduğu bir sunucu var. Sen google yazdığında google sitesinin IP adresi açılıyor. Yüz yüze daha detaylı açıklardım ama sunum var onu incelersen daha iyi anlarsın.

 3. Tebrikler – 3.1 İnternet ve Bilgisayar Ağları Konusu Testi adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Doğru Cevap Sayınız: 8. Bu sınavda şimdiye kadar verilen en yüksek doğru cevap sayısı: 15′. Bence Konu ile ilgili dökümanları gözden geçirmelisiniz. Sorularda hata bulursanız lütfen yorum bölümüne belirtiniz.

 4. Merhaba gerçekten çok yararlı sorular var. Fakat online testte IP adresi ile alakalı bir soru var. Ve doğru olanı işaretlememizi istemişsiniz. Ve şıklarda doğru yoktu. Yani D) seçeneği eksikti. Bu yüzden 15/14 yaptım lütfen düzeltir misiniz. 🙂

 5. Yaaaa sınavda 8. Soru yanlış çünkü onda 3 sık var ve hiçbirisini doğru kabul etmiyor bana yardımcı olursanız musunuz? Ben tablette baktığım için mi acaba yoksa bir fark eder mi?😟😟😟:-(:-(:-(

 6. Selçuk Ortaokulu öğrencileri kendi web sitelerini açmak istemektedir. Sitelerinin alan adını
  aşağıdakilerden hangisi gibi alabilirler?
  cevap d olması gerekmezmi

  • Cevap şıkları sürekli değişmektedir o yüzden d şıkkında hangi cevabın olduğunu bilemiyorum. Bu soruda internet sitesi isimlerinde kullanamadığımız harfler sorulmaktadır. 3 cevap şıkkında ö,ü,ç,ğ,ş,ı karakterlerinden birisi varken doğru cevapta bu karakterlerden herhangi biri bulunmamaktadır.

 7. “Bilgisayarlar arasında ağ bağlantısı kurmak için bazı yazılım ve donanımlara ihtiyacımız var.” Aşağıdakilerden hangisi bu donanımların arasına girmez?
  Cevabına VGA kablosu diyor.
  İşletim sistemi olması gerekmiyor mu?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.