Merhaba Arkadaşlar,

Bu çalışma Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Bilgisayarımda Gördüklerim Görmediklerim konu başlığı altında yer alan Fare ve Klavye Tuşlarını Arıyor konusu için hazırlanmıştır.

Bu çalışma ile;

  • 5.1.2.3. Fare ve klavyeyi doğru bir şekilde kullanır.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

KLAVYE ve FARE TUŞLARINI BULALIM

Klavye ve Fare görselindeki tuşları bularak yönergede istenen renge boyayınız.
1. Kısa yol ve simge seçimi için kullanılan kontrol tuşlarını SARI renge boyayalım.
2. Yazı yazarken boşluk bırakmaya yarayan tuşu bulalım ve KIRMIZI renge boyayalım.
3. Yazı yazarken paragraf başı bırakmaya yarayan tuşu bulalım ve KAHVERENGİ renge boyayalım.
4. Sola (geriye) doğru silmek için kullanılan tuşu bulalım ve LACİVERT renge boyayalım
5. Yazı karakterlerinin (harflerin) bulunduğu tuşları YEŞİL renge boyayalım
6. Sayı yazmak için kullanılan tuşları bulalım ve MAVİ renge boyayalım.
7. Sürekli büyük harf veya küçük harf yazmak için kullanılan tuşu MOR renge boyayalım.
8. Sayıların üzerindeki karakterleri yazmamızı sağlamak için sayı tuşu ile birlikte basılan tuşları bulalım ve AÇIK MAVİ renkte boyayalım .
9. Fare üzerinde tek tıklayınca dosya seçmeye, çift tıklayınca dosyaları açmaya yarayan tuşu bulalım ve SİYAH renge boyayalım.
10. Fare üzerinde dosyaları silme, kopyalama, taşıma, yeniden adlandırma gibi ayarların olduğu menüyü açmaya yarayan tuşu bulalım ve PEMBE renge boyayalım.
11. Farenin İnternet sayfalarında ya da belgelerde aşağı doğru kaydırma işlemi yapan tuşunu bulup TURUNCU renge boyayalım.

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptığınızda oluşacak resmin halini görmek için tıklayınız. Lütfen hepsini boyadıktan sonra buraya bakıp kontrol ediniz.


FARE KULLANIMI OYUNU

fare kullanımı

Mouse kullanma hızını artırmak amacıyla tasarlanmış bu oyunumuz üç aşamadan oluşmaktadır.

Birinci aşamada çift tıklama hızınızı artırmaya çalışan oyunun ikinci aşamasında sağ ve sol tuşları seri kullanabilme amaçlanmıştır. Üçüncü aşamada ise sürükle bırak becerisini geliştirmeye çalışılmıştır. Boş kaldığınız zamanlarda pratik yaparak mouse kullanma becerinizi geliştirebilirsiniz.

Mouse kullanma oyununu indirmek için tıklayın.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyadan etkinliğimiz üzerine çift tıklayarak açabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

İyi çalışmalar dilerim.

 

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2015/11/fare-kullanımı-714x542.pnghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2015/11/fare-kullanımı-150x150.pngÖzgür ŞEREMET5. Sınıf - Hafta 2 - Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim5. Sınıf Bilişim Çalışma KağıtlarıGüncel HaberlerHafta Sonu KurslarıBilişim 5. sınıf,fare kullanımı,fare kullanımı oyunu,Fare Tuşları,klavye tuşları,Klavye ve Fare Tuşlarını Arıyor Çalışma Kâğıdı,mouse kullanımıMerhaba Arkadaşlar, Bu çalışma Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Bilgisayarımda Gördüklerim Görmediklerim konu başlığı altında yer alan Fare ve Klavye Tuşlarını Arıyor konusu için hazırlanmıştır. Bu çalışma ile; 5.1.2.3. Fare ve klavyeyi doğru bir şekilde kullanır. kazanımları verilmeye çalışılmıştır. KLAVYE ve FARE TUŞLARINI BULALIM Klavye ve Fare görselindeki tuşları bularak yönergede istenen...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi