Merhaba Arkadaşlar;

Aşağıdaki video Bilgisayar Ağları konuları hakkında bilgi vermektedir. Video Milli Eğitim Bakanlığı ve Google işbirlği ile hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi materyalleri arasından alınmıştır.

Verinin Yolculuğu

Videolar aşırı kaynak tüketiminden dolayı site sunucusundan kaldırılmış olup bu video youtube üzerinden paylaşılmaktadır.

Yukarıdaki video MEB hattında çalışmayacaktır. Bu yüzden alternatif olarak EBA üzerinden aşağıya Alternatif Video eklenmiştir.

Videonun Birinci Arasında: Veri iletiminde ilk olarak ağ kartı üzerinden iletimin başlar. Ağ Kartı: Bir bilgisayarın ağ üzerindeki diğer araçlarla veri alış verişini sağlayan iç donanım birimidir.

Videonun İkinci Arasında: Ağ kartından çıkan verinin ağ kablosu yoluyla modeme ulaştır ve ağ kablosunun veri alışverişinde önemli bir rolü vardır. Ağ kartından çıkan veri ağ kablosu yolu ile modeme ulaştırılır.

Videonun Üçüncü Arasında: Modemin bilgisayarlar arası veri iletiminde internete bağlanılması
için önemli bir araçtır. Modem: Bilgisayarların telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan elektronik cihaza modem denir.

Videonun Dördüncü Arasında: Bu bölümde veri iletimi için kablo yerine sinyallerin kullanıldığını ve bu tür bağlantılara kablosuz ağ denilir.

Videonun Beşinci Arasında: Modemden gelen verinin iletimi için telefon hatlarının kullanılır. Bu kısımda internet erişiminin oluşabilmesi için servis sağlayıcılara başvuru yapılması gerekir. TTNET vb. Telefon hattı veri iletiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Faydalı olması dileğiyle…