Merhaba Arkadaşlar;

İnternet kullanırken birçok terimle karşılaşıyoruz. Bu terimleri kullansak ta bir kısmının anlamını tam olarak bilemiyoruz. İnternette Arama ve Tarama konusunu işledik. Bu konuda öğrendiğimiz terimlerin anlamlarını daha iyi kavrayabilmemiz ve birbirleri ile karıştırmayı engellemek için bu etkinlik hazırlanmıştır. Bu etkinlikte öğrendiklerimizle ilgili pratik yapacağız.

Bu etkinlikte “internet”, “www”, “e-posta”, “url”, “meb.k12.tr”, “gov”, “edu”, “info”, “org”, “com”, “net”,”pop-up”, “http”, “hosting”, “siber”, “tr”, “spam”, “çevrim içi – online”, “çevrim dışı – offline”, “@” gibi internet terimleri ve bu terimlerin anlamları verilmiştir.

Bu terimlerin anlamlarını bularak sürükle bırak yöntemi ile birleştirmeniz gerekmektedir. Doğru cevapladığınız taktirde yazılar kaybolacaktır. Tüm terimleri bitirdiğinizde etkinliğimiz sona erecektir.

İNTERNET TERİM KARTLARI ETKİNLİĞİ

İnternette kullanılan terimler ve anlamlarını eşleştiriniz. Doğru eşleştirmeler yok olurken yanlış eşleştirmeler kırmızı olarak işaretlenecektir. Bakalım hepsini bulabilecek misin?

 

Bu etkinlik Yeni müfredat ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Google iş birliği ile hazırlanan materyalleri arasından alınarak etkileşimli hale getirilmiştir. Yayınlanan öğretmen kılavuzunda materyal A4 üzerine basılarak sınıfta eşleştirme etkinliği yapılması istenmiştir. Bu şekilde kullanmanın daha verimli olacağına inandığımdan bu çalışmayı hazırladım.

Dileyen arkadaşlar eklenen kaynaklar sayfasına giderek resimleri indirip çıktı alarak öğrencilere dağıtıp aynı uygulamayı yapabilir.

Etkinlik hazırlanırken https://learningapps.org/ adresi üzerinden hazırlanmıştır. İlgili sayfada çok güzel etkinlikler hazırlama olanağı sunulmuştur. Fırsat buldukça yeni etkinlikler hazırlanarak paylaşılacaktır. Tüm öğretmen arkadaşlara ayrıca tavsiye edilir.

Faydalı olması dileğiyle…