Merhaba Arkadaşlar,

Bu proje Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında yapılmıştır. Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni Özgür ŞEREMET ve Proje Danışman Öğretmeni Osman Batur DAĞDEVİREN tarafından 6.  sınf öğrencisi olan Berin Ceyda AKKUŞ ve Damla HASBUTÇU’a verilmiştir. Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar basamaklar halinde burada paylaşılacaktır.

Selçuk Ortaokulu olarak 10 Mayıs 2018 Tarihinde yapılacak Tübitak Bilim Fuarı Projelerimizin çalışma adımlarını buradan paylaşıyoruz. Bundan sonra bu projeyi yapacak diğer okullar benzer adımları uygulayarak benzer projeler üretebilirler. Fuar bitimi ardından tüm materyaller ve proje aşamaları buradan paylaşılacaktır. Faydalı olması dileğiyle.

PROJE AÇIKLAMA AFİŞİ

ADIM 1 PROJE TASARIMININ OLUŞTURULMASI

Bu projemizde arduino set ile uzaklık ölçen bir sensör kullanılacaktır. Boy ölçerde iki adet buton kullanılacaktır, birinci buton mesafe sensörü ile zemin arasındaki mesafeyi ölçerek kalibrasyon yapacak. Mesafe sensörünün altına geçip ikinci ölçüm butonuna basılması gerektiğinden ikinci buton kapının yanına ekranla birlikte monte edilecektir. Boyunun ölçülmesini isteyen kişi butona bastığında Arduinoya yazacağımız kodlar sayesinde kalibrasyon yaptığımız birinci mesafeden ölçüm yaptığımız ikinci mesafeyi çıkartarak boyumuzu LCD ekranda gösterecektir.

ADIM 2 ARAŞTIRMA VERİ TOPLAMA

Proje sınıf kapısının üstüne monte edilecek, öğrenciler her gün okula geldiğinde butona basarak boylarının otomatik ölçülmesi sağlayacaktır. Alınan sonuçlar günlük kaydedilecektir.

ADIM 3 VERİLERİ ANALİZ ETME

Kaydedilen veriler Fuar öncesi grafik olarak paylaşılarak, erkek ve kızlara, yaşlara göre uzama orandaki farklılıklar incelenecektir.

ADIM 4 SONUÇLARI SUNMA

Yoğunluk sebebiyle detaya girilmemiştir. İlerleyen zamanlarda yazı üzerinde güncelleme yapılarak detaylar daha net anlatılacaktır. Faydalı olması dileğiyle…