Merhaba Arkadaşlar;

Şifre belirlerken dikkat edilmesi gereken kuralları öğrenmiştik. Bu etkinlikte öğrendiklerimizle ilgili pratik yapacağız.

Ahmet Amca E-posta hesabı için güvenli bir şifre oluşturmuştur. Şifresini unutmaması için öncelikle “samsunlu” kelimesiyle kodlamıştır. Ardından şifresine kodlama kurallarını uyguladığında samsunlu şifresi S@m5U#1u kelimesine dönüşmüştür.

Aşağıda yapılan etkinlik ile bu şifrenin oluşma adımlarında harf harf hangi kurallara uyulmuştur bunları belirtiniz.

SIR GİBİ SAKLA ÇALIŞMASI

Sırayla resimlerin üzerine tıklayınız. Karakterler yazılırken ilgili karakterin şifre yazma metotlarına göre hangi kurala uygun olduğunu alttaki boşluğa yazınız. Örneğin, “Büyük harf kullanılmıştır”, “Küçük harf kullanılmıştır”, “Rakam kullanılmıştır “, “Harf sembol değişimi yapılmıştır.” ,”Harf rakam değişimi yapılmıştır.” gibi cevaplar verebilirsiniz.

Bu etkinlik Yeni müfredat ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Google iş birliği ile hazırlanan materyalleri arasından alınarak etkileşimli hale getirilmiştir. Yayınlanan öğretmen kılavuzunda materyal A4 üzerine basılarak tüm öğrencilere dağıtılması istenmiş fakat çok fazla öğrencim olması sebebiyle böyle bir yola başvurdum.

Dileyen arkadaşlar aşağıya eklediğim resim ile çıktı alarak öğrencilere dağıtıp aynı uygulamayı yapabilir.

Etkinlik hazırlanırken https://learningapps.org/ adresi üzerinden hazırlanmıştır. İlgili sayfada çok güzel etkinlikler hazırlama olanağı sunulmuştur. Fırsat buldukça yeni etkinlikler hazırlanarak paylaşılacaktır. Tüm öğretmen arkadaşlara ayrıca tavsiye edilir.

Faydalı olması dileğiyle…